Spojme celou Evropu v boji proti kapitalismu, napsal vážně Zaorálkův náměstek. Komentátor se chytl za hlavu a poslal ho do KSČM

10.07.2014 15:27

Komentátor Hospodářských novin David Klimeš si posvítil na stať „Svoboda, rovnost, bratrství a Evropa“ prvního náměstka ministra zahraničí Petra Druláka. V té Drulák údajně přináší novou koncepci evropské politiky, založené na evropském bratrství a boji proti kapitalismu. „Pokud máme tuto stať chápat jako nový manifest české unijní politiky, pak se máme na co těšit," taková je jeho reakce po přečtení Drulákova textu.

Spojme celou Evropu v boji proti kapitalismu, napsal vážně Zaorálkův náměstek. Komentátor se chytl za hlavu a poslal ho do KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Petr Drulák býval úspěšný akademik. Z Ústavu mezinárodních vztahů ale přešel na ministerstvo zahraničí. Zde v současné době působí jako první náměstek ministra Lubomíra Zaorálka. Klimeš připomíná, že se Drulák „proslavil“ zejména svým odporem k lacinému antikomunismu a „lidskoprávnímu atlantismu“, který se snaží prosazovat i v české zahraniční politice.

„Ale Drulák na „zamini“, to přeci neznamená jen jiný přístup k Číně či Kubě. V Drulákových textech najdeme i zcela novou koncepci evropské politiky. A ta by nás čistě sobecky měla zajímat prioritně, protože EU, to jsme i my,“ upozorňuje na další Drulákovy ideje, o kterých se údajně můžeme více dozvědět v náměstkově stati „Svoboda, rovnost, bratrství a Evropa“. „Pokud máme tuto stať chápat jako nový manifest české unijní politiky, pak se máme na co těšit,“ myslí si.

Evropskou krizi způsobili oligarchové

Klimešovi se nezdá už úvodní analýza Drulákových příčin evropské krize.  Bývalý úspěšný akademik považuje za primární škůdce „domácí oligarchy“, kteří podle něj vysávají veřejné rozpočty a následně zákeřně ordinují na národní úrovni hospodářské reformy. „Tito vlastníci švýcarských kont se dnes pokoušejí přesvědčit své spoluobčany o nutnosti radikálních úspor,“ píše.

„Do programových tezí KSČM by jistě tato věta zapadla,“ reaguje komentátor.  „Doufejme ale, že se názoru vysokého reprezentanta Česka nedopídí politici ze zadlužených evropských zemí, kteří se nyní na úkor své popularity snaží dát fiskální politiku svých krajin dohromady. A už vůbec nic podobného by Drulák neměl říkat například na bruselských summitech před německou kancléřkou Angelou Merkelovou, hlavní evropskou advokátkou fiskální střídmosti,“ dodává k tomu Klimeš.

Celý text ZDE 

EU by pak dle Druláka měla „zkrotit“ kapitalismus.  „To nelze uskutečnit bez jednotné evropské rozpočtové politiky zahrnující mimo jiné evropské daně i evropskou sociální politiku. Před kapitalismem je však třeba chránit důležité sektory společnosti, k nimž patři vzdělávání, kultura, rodina či zdravotní péče, kde mají kapitalistické nerovnosti zničující společenské účinky,“ vysvětluje.

Klimeš ani s touto Drulákovou tezí nesouhlasí.  V českém zájmu podle něho není zavádění dalších společných evropských daní ani evropská sociální politika, ve které by třeba o pravidlech dávek pro nezaměstnané ve Francii i v Česku rozhodoval Brusel.

Evropské bratství? Utopické sociální inženýrství

„Nebezpečně naivní“ je pak náměstkova koncepce nového evropského bratrství, které by údajně mělo vdechnout chybějící legitimitu evropskému projektu.

„Evropské bratrství se může zrodit v evropském duchovním hnutí, jež patrně bude vycházet z křesťanství osvobozeného od korumpujícího tlaku církevních institucí, ale které bude současně otevřené myšlenkám z jiných částí světa. V evropské intelektuální a duchovní tradici je řada osobností, jež mohou být pro podobné hnutí inspirací. Přední MÍSTO mezi nimi jistě zaujímá intelektuál, mystik, duchovní a veřejný činitel Jan Amos Komenský. Nyní jde o to provést novou syntézu této velké tradice a nabídnout ji Evropanům," uvádí náměstek ve své stati.

„Od dob hraběte Henriho de Saint-Simona pravděpodobně nikdo nevytvořil tak utopické sociální inženýrství, jako se podařilo panu Drulákovi. Jeho (nejspíš oprávněně) pociťovaná duchovní prázdnota většiny Evropanů ho dovedla k formulaci jakéhosi nového new-agismu, který nabude na síle, až si všichni Evropané nejspíše přečtou Labyrint světa a ráj srdce „mystika“ Komenského,“ kritizuje Klimeš náměstkovy ideje.

"Pokud by chtěl kapitalismus demontovat akademik, nebyl by to až takový problém. Pokud se však Drulákova antikapitalistická mystika stala novou unijní politikou Černínského paláce, pak je to velký problém," uzavírá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…