Starosta Telče k vládní krizi: Dopad na regionální politiku je značný

27.06.2013 16:40

Požádali jsme starostu Romana Fabeše (Sdružení nezávislých a SNK Evropští demokraté) o rozhovor, ve kterém jsme se jej zeptali nejen na nedávné povodně, ale především na problémy, které celoročně trápí zdejší obyvatele. Telč je také výrazně turistické město, a starosta tak zmínil nejednu akci, jež se ve městě v létě uskuteční.

Starosta Telče k vládní krizi: Dopad na regionální politiku je značný
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Telče Roman Fabeš (Sdružení nezávislých a SNK Evropští demokraté)

Jaké škody napáchaly v Telči povodně? A jaké budou náklady na opravy?

Bohudíky se Telči a celému našemu regionu povodně vyhnuly. Je to určitě dáno krajinným charakterem našeho regionu, ale i tím, že srážky byly u nás těsně pod hranou.  Díky našim předkům máme ve městě na Telčském potoce vybudován systém rybníků, které prozatím vždy město od velkých povodní uchránily.  Pozitivní je i to, že v záplavových územích těchto rybníků nestojí téměř žádná zástavba.

Jak byste celkově hodnotil zvládnutí situace? V souvislosti s povodněmi se také ukazuje, že občané jsou schopni se poměrně rychle mobilizovat a poskytnout pomoc. Proč podle vás jde ale jen o dočasný stav a solidarita nepanuje i v běžném životě?

Jednoznačně velký obdiv a poděkování všem složkám IZS a obyvatelům postižených obcí. Při televizních záběrech nebo při rozhovorech s kolegy starosty obcí člověku dojde, čeho byli obyvatelé našeho města ušetřeni. A vážím si toho, že jsme se všichni snažili postiženým pomoci jak finančně, tak i materiálně. Chtěl bych poděkovat Oblastní charitě, která pomoc pomohla u nás organizovat.  A pokud jde o lidskou solidaritu?  Podívejte se na současnou atmosféru ve společnosti a na to, čím nás krmí média.  A je jasné, že se raději každý stará sám od sebe. Proto si vážím všech, kteří jsou ochotni pomoci. Ono totiž není pravda, že je u nás vše špatně. Jen se ty pozitivní věci bohužel neprezentují.  My jsme určitě nezapomněli vzájemně si pomáhat….

Na co si obyvatelé Telče nejvíce stěžují? A jak se problém snažíte řešit?

Myslím si, že to je podobné jako všude. Jsou otrávení vysokou politikou, a tak je obtížné je přesvědčit, že na místní úrovni si tu „politiku“ děláme sami.  Ale i tak si myslím, že o život města se hodně lidí zajímá.  Nejvíc lidi trápí nezaměstnanost, která se v zimě pohybuje kolem 10 %.  Tím, že jsme výrazně turistické město a region sezonních prací, je léto podstatně lepší. Ale stálí zaměstnavatelé v Telči schází.  A to i přesto, že v územním plánu máme průmyslovou zónu. Limitující je pro nás dopravní vzdálenost více než 40 km od dálnice. I proto v poslední době hodně investujeme do komunikací. Ale to zase na druhé straně vyvolává spoustu nářků na dopravní omezení související s těmito stavbami. Je to takový koloběh života.

Existuje priorita vašeho programu, o níž jste si již nyní jistý, že se nesplní? Proč? A budete chtít příští rok váš mandát obhájit?

Takovou naší černou můrou je zimní stadion. Ten nynější otevřený je již technicky zastaralý, a tak bychom jej rádi nahradili novým zastřešeným. Ale opakovaně jsme neuspěli v dotačních programech. Ještě se nyní rýsuje určitá šance, že by se do konce volebního období mohlo podařit zimák vybudovat.  Tak uvidíme. A pokud jde o příští volby? To zatím neřeším. Máme rozpracovanou řadu projektů, uvidím, jak se podaří je dokončit. A také jak se bude vyvíjet vysoká politika. Ono se to nezdá, ale dopad na regionální politiku je značný. Stačí si jen představit nyní přetřásané rozpočtové provizorium státu. Kdybych se měl rozhodovat podle toho, tak řeknu, že končím.

Co očekáváte od rekonstrukce dálnice D1? Domníváte se, že se tím zvýší zájem investorů nejen o kraj, ale i o Telč?

Pro Kraj Vysočina, tedy i pro nás, je to zásadní stavba. Bez kvalitní dopravní obslužnosti nemůže být další rozvoj. I většina z 300 tisíc návštěvníků, kteří do Telče za sezonu přijedou, využívá dálnici.  A jak už jsem dříve uvedl, pro podnikání je dálnice zásadní. A pro nás pak návazná silnice II/406, o jejíž modernizaci se nyní společně se starosty sousedních měst snažíme.

Na co byste čtenáře o prázdninách do Telče pozval? Proběhnou zde nějaké akce?

Nabídka je rozhodně bohatá. Z těch největších lákadel vybírám třeba koncerty vážné hudby v rámci Česko-francouzské hudební akademie. Pojmem jsou rozhodně Prázdniny v Telči – festival, který letos pořádáme už po jedenatřicáté. Své místo v kalendáři mají i historické slavnosti či jízdy parních vlaků na naší železnici. A pokud někdo chce spojit hudební zážitek s gastronomií, horkovzdušnými balony, golfem či cykloturistikou, je pro něho ideální na konci srpna telčský festival Krajina hudby. Kompletní nabídku akcí v rámci Telčského léta najdete na webu města, aktuální pak třeba v rámci pořadu Panorama na ČT.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…