Stojí Praha proti zbytku Česka? Politici v ČT se neshodli

13.12.2014 17:50

České ekonomice by prý prospělo, kdyby se země decentralizovala, stát by byl uspořádán jako federace tří tradičních zemí Čech, Moravy a Slezska. Tak to alespoň vidí předseda Moravanů Ondřej Hýsek. Tomu se nelíbí, že za kvalitní kariérou se český občan musí téměř nutně stěhovat do Prahy. Petr Havlík (Občané.cz) to ale neviděl tak dramaticky. Praha prý rozhodně není pupkem světa.

Stojí Praha proti zbytku Česka? Politici v ČT se neshodli
Foto: Pražské Benátky
Popisek: Vodouch na Vltavě.

V Politickém spektru České televize debatovali o údajném rozštěpení české společnosti na Prahu a zbytek republiky Petr Havlík z Občané.cz, místopředsedkyně Východočechů Martina Berdychová a předseda Moravanů Ondřej Hýsek.

Decentralizace by prý pomohla ekonomice

„Existuje tady přirozený příkop, který známe i odjinud. Stejně tak existuje Vídeň a ostatní Rakousko či Paříž a Francie," podotkl k tomu Havlík. Tento spor ale odráží mnohem hlubší problém, česká společnost prý často hledá nepřítele, a pokud ho nemůže najít venku, hledá ho uvnitř.

Hýsek to ale viděl trochu jinak. V Česku se nehledá nepřítel, problém je spíše v ekonomice. Té by prospělo, kdyby se republika znovu rozdělila na menší celky Čechy, Moravu a Slezsko, jak to bylo v minulosti. „Pokud si někdo chce vybudovat kariéru, tak se musí téměř nutně přestěhovat do Prahy," podotkl Hýsek. Podle jeho názoru to rozhodně není dobře. „Jsme-li součástí moderní Evropy, zaveďme decentralizovaný federativní stát západního typu," zdůraznil dále.

Berdychová se ale postavila do opozice k Hýskovi. Dlouhá léta prý žila v menší obci a Pražané, kteří tam jezdili třeba na víkend, obci pomohli. Utráceli v obchodech, přispěli na obnovu kostela a podobně. Má to ale i stinné stránky, obce dostávají peníze jen na stálé obyvatele a ne za Pražany, kteří také opotřebovávají tamní silnice a další statky. „Venkov ale musí fungovat, nemohou to být vybydlené oblasti," zdůraznila.

Havlík na obranu Prahy poznamenal, že předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) pochází z Moravy, stejně jako řada dalších politiků. Nemluvě o tom, že Prahu dnes řídí Adriana Krnáčová původem ze Slovenska.

„Lumpen kavárna"

V pořadu došlo také na sousloví „pražská lumpen kavárna". Berdychová a Havlík zdůrazňovali, že i v Praze žijí obyčejní lidé a není to tak, že by hlavní město stálo proti zbytku státu. Pokud to někdo tvrdí, je si podle Havlíka třeba položit otázku, proč to vlastně dělá, zda se tím jen nesnaží zakrýt nějaký skutečný problém.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…