Stropnický bude chtít vybrat nástupce náčelníka generálního štábu

18.12.2016 21:21

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) bude chtít ještě před koncem svého funkčního období vybrat nástupce náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře. Stropnický to řekl v rozhovoru s ČTK. Zopakoval, že se rozhodl Bečvářovi prodloužit o rok jeho kontrakt, který měl skončit v létě 2017.

Stropnický bude chtít vybrat nástupce náčelníka generálního štábu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Bečvář

Už při nástupu Bečváře v roce 2015 podle Stropnického bylo jasné, že v létě 2017 Bečvář dospěje do důchodového věku. „V tu chvíli se to neřešilo, protože to bylo relativně daleko. Teď se to objevilo jako téma,“ uvedl s tím, že v minulosti podobná situace nenastala. Protože je rozhodnutí v kompetenci ministra, rozhodl se závazek Bečvářovi do května 2018 prodloužit.

„Zároveň bych ale chtěl, aby pak nenastalo nějaké vzduchoprázdno,“ řekl. Bude proto chtít, aby ještě vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) schválila kandidáta, kterého jí navrhne. Kdo by se měl stát příštím náčelníkem generálního štábu, nechtěl Stropnický komentovat.

Příští rok by se také podle Stropnického mělo rozhodnout o budoucnosti dalších významných generálů ve vedení armády. Zpět do Česka se budou vracet Miroslav Žižka, který od srpna 2014 zastává místo vojenského představitele České republiky při NATO a EU, a Aleš Opata, který stejně dlouhou dobu v belgickém Monsu působí jako národní vojenský představitel ČR při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE). Především o Opatovi se mluví jako o výrazném kandidátovi na post nového náčelníka generálního štábu.

Ve stejnou dobu, kdy se vrátí Opata se Žižkou, odjede do zahraničí podle Stropnického zástupce náčelníka generálního štábu František Malenínský. „Někdo ho bude muset nahradit na generálním štábu. Je správné v tomto dát náčelníku generálního štábu volnost,“ řekl ministr. Rozhodnutí by chtěl znát nejpozději do konce února. „Nemůžeme ty lidi nechat v nějaké nejistotě,“ dodal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…