Student, který před válkou uprchl z Damašku, dokončí studium v Česku

25.10.2015 6:54

Sedmadvacetiletý Syřan Mutasim Humsí musel před více než třemi lety opustit Damašek, když při bojích mezi vládou a opozicí jeho rodina ztratila střechu nad hlavou. Od té doby žije v jordánském hlavním městě Ammánu. Už za necelé dva týdny se ale přestěhuje do Česka, kde bude moci díky stipendiu české vlády ukončit svá vysokoškolská studia.

Student, který před válkou uprchl z Damašku, dokončí studium v Česku
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

"Bylo to velmi nebezpečné místo, kvůli bitvám, které se tam odehrávaly, a střetům mezi režimem a opozicí," vzpomíná Mutasim na život v Damašku těsně předtím, než ho opustil. Kromě častého bombardovaní život v syrské metropoli tehdy ztěžoval i narůstající nedostatek některých potravin a dalších základních potřeb. "Život byl velmi drahý," říká s tím, že za nedostatkové zboží bylo třeba výrazně připlatit.

Mutasim z Damašku odešel v roce 2012 jako první z rodiny, velká část příbuzných ho po pár měsících následovala. Přesun do sousedního Jordánska, které dnes hostí asi 630.000 syrských uprchlíků, jim usnadnilo to, že v zemi už léta žilo několik blízkých příbuzných, kteří je přijali mezi sebe.

Dokončení studia v Jordánsku si dovolit nemohl

Vysokou školu ale Mutasim, kterému předtím v Sýrii chyběla jediná zkouška k ukončení studií anglické literatury, v Jordánsku dokončit nemohl. "Nemohl jsem tady studovat, protože to je příliš nákladné," postěžoval si ČTK. Namísto studií si našel zaměstnání a dva roky pracoval v kavárně a poté i jako novinář pro jednu syrskou organizaci.

"Věřil jsem, že se jednou vrátím, ale už tu jsme téměř čtyři roky," začínal postupně ztrácet naději na změnu k lepšímu ve své rodné zemi i svém životě. Před týdnem mu ale zavolali z úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) s nečekanou nabídkou. "Zeptali se, jestli chci studovat v zahraničí a já jim řekl, že samozřejmě," vypráví dnes nadšeně.

Dostal se tak mezi 20 syrských uprchlíků, kteří budou mít možnost příštích pět až šest let studovat v Česku. Skupina, v níž jsou podle Mutasima jen dvě nebo tři ženy, má do Česka přiletět už 6. listopadu. Nejprve se všichni budou rok učit češtinu a pak se přesunou na různé vysoké školy.

O Česku toho Mutasim, který chce studovat ekonomiku, zatím moc neví. Zemi zná dosud hlavně z videí na internetu. Do Evropy se ale už těší, očekávání má velká. Po ukončení studií by se rád usadil ve Francii nebo Německu, kde má příbuzné. Návrat do Sýrie zpustošené několikaletou válkou si zatím představit nedokáže.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prigožin „žije“? Vyneseny silné informace

15:16 Prigožin „žije“? Vyneseny silné informace

Kam zmizeli žoldnéři wagnerovců? Zdá se, že kremelský vládce Vladimir Putin nadále dokáže efektivně …