Svaz pacientů se chce obrátit na ombudsmana kvůli dojezdům k lékařům

30. 7. 2012 16:06

Svaz pacientů ČR připomíná, že by se zásadní pravidla a zákony ve společnosti měly přijímat po diskusi se zástupci občanů a občanských sdružení. V západních evropských zemích se tak děje. Svaz se proto pozastavuje nad nařízením vlády o dojezdech k lékařům v časech, které jsou údajně vycucané z prstu. Kvůli tomu se chce obrátit na ombudsmana Pavla Varvařovského.

Svaz pacientů se chce obrátit na ombudsmana kvůli dojezdům k lékařům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Luboš Olejár

Svaz pacientů proto pořádá happeningy a okupuje budovu ministerstva zdravotnictví, aby upozornil na údajně nezákonný postup ministra Leoše Hegera (TOP 09). „Snad nebudeme muset svážet nemocné z nemocnic na ministerstvo zdravotnictví,“ doufá prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár.

Podle Lublaňské charty musí ČR brát v potaz hlas pacientů při reformě zdravotnictví 

Odvolává se také na Lublaňskou chartu z roku 1996, ve které se Česká republika zavázala s dalšími 48 státy, že hlas pacientů bude při reformě zdravotnictví stejně důležitý jako hlas odborníků nebo lékařů.

Pacientům a lékařům údajně nebyla předložena analýza, jak se dospělo k návrhům předloženým do nařízení vlády. Dojezd k lékaři je teď stanoven na 35 minut.

Svaz pacientů se proto rozhodl, že 15. srpna podá stížnost k veřejnému ochránci práv na nedemokratické chování politiků na ministerstvu zdravotnictví a na porušování mezinárodního dokumentu Lublaňská charta 1996.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

21:58 Ovčáček se dopálil při rozhovoru v televizi: Pražští novináři jsou úplně mimo. Pohrdají lidmi, kteří přijdou na náměstí za Zemanem. Zesměšňují jejich dotazy!

V pondělním pořadu Pražská kavárna přivítal moderátor a mediální analytik Petr Žantovský tiskového m…