Tak my už to odposlouchávání Merkelové vyšetřovat nebudeme. Přátelské gesto z Německa k USA

12.06.2015 20:23

Německo skončilo vyšetřování zpráv, které pubulikoval Edward Snowden a které se tvrdily, že NSA napíchla telefon kancléřce Angele Merkelové. Gesto, které má evidentně snížit napětí mezi tajnými službami obou zemí. Informoval server The Guardian.

Tak my už to odposlouchávání Merkelové vyšetřovat nebudeme. Přátelské gesto z Německa k USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

Informace, které dva roky zpátky publikoval Edward Snowden, způsobili pozdvižení po celém světě. Rozsah činnosti rozvědky Spojených států byl velmi překvapivý, i pro ně samotné. S pokračujícím německým vyšetřováním a množstvím dalších uvolněných informací roste i vztek amerických tajných služeb.

To je možná jeden z důvodů, proč v pátek německé soudy oznámily, že ukončují vyšetřování, vzhledem k tomu, že se jim nepodařilo najít žádné usvědčující důkazy.

Vyšetřování začalo v říjnu 2013, poté co Der Spiegel uveřejnil zprávu, že NSA má databázi i s osobním telefonním číslem Angely Merkelové. Merkelová poté veřejně jednání NSA odsoudila a vyslala do Washingtonu delegaci zpravodajců, jejichž cílem měla být dohoda, že se státy navzájem nebudou špehovat.

Celý text zde

Podle federálního vyšetřování však nebyl nalezen žádný originální dokument NSA, který by jasně prokázal sledování telefonu Merkelové. Nemá tedy význam ve vyšetřování pokračovat.

Bílý dům tehdy celou situaci okomentoval slovy, že Angelu Merkelovou nešpehuje a špehovat nebude. Němečtí prokurátoři toto vyjádření však považovali za vágní a naznačovalo podle nich možnou skutečnost, že v minulosti Merkelovou tajné služby sledovaly.

Celá situace pak vedla ke zhoršení spolupráce tajných služeb obou zemí, která vzájemně spolupracovaly jak na Blízkém východě, tak v současnosti při získávání informací o skupinách jako je například Islámský stát.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…