Teď ne, je virus! Saša Vondra udeřil na Brusel, ne sám. Mnozí zase budou prskat

01.04.2020 7:16

Zatím není jasné přesně, kolik bude Evropu stát koronavirem způsobená krize, ale je téměř jisté, že náklady půjdou do miliard. A nabízí se otázka, zda je právě teď čas na ambiciózní plány na uhlíkovou neutralitu. Podle Alexandra Vondry a dalších 36 europoslanců ne. Naopak by se měla uvolnit regulace ze strany EU. Už zaslali výzvu předsedkyni Komise Ursule von der Leyenové, předsedovi europarlamentu Sassolimu a předsedovi Evropské rady Michelovi.

Teď ne, je virus! Saša Vondra udeřil na Brusel, ne sám. Mnozí zase budou prskat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Ve své výzvě Vondra konstatuje, že COVID-19 je krizí bez precedentu, jak v Bruselu, tak v EU, která zanechá dalekosáhlé sociální, ekonomické i politické následky. A že členské státy proti krizi bojují všemi dostupnými prostředky. Dále Vondra říká, že EU musí pomoci občanům členských států a dodává, že i když reakce Evropské komise byla pomalá, jsou zde známky, že Evropa se chystá poskytnout své koordinační schopnosti .

Anketa

Obstála Evropská unie jako instituce v současné ,,koronakrizi"?

1%
99%
hlasovalo: 30598 lidí

Například tím, že zajistí ochranné vybavení a zdravotnický materiál, ale také zachová společný trh. Že poskytne podporu občanům v EU z fondu na přizpůsobení se globalizaci a Evropského fondu solidarity. Že udrží finanční sektor likvidní a podpoří firmy, které následně přispějí v ekonomice, a že nechá státy přijmout efektivní opatření podle toho, jak potřebují.

EU by podle něho také měla připravit plán pro dobu po krizi. „Už teď je jasné, že pomoc EU bude nutná k znovunastartování národních ekonomik. EU musí nechat státy použít všechna monetární a fiskální opatření k podpoře obchodu, včetně snížení regulační zátěže – například snížením nároků tam, kde by splnění regulačních nároků bylo zatěžující,“ píše se v dokumentu.

A hlavně by Evropská komise podle Vondry a dalších podepsaných měla přehodnotit své plány, co se týče regulace, a také přehodnotit své priority. „Teď je čas na pragmatismus – a na odložení legislativy, jako je Zelený úděl,“ tvrdí Vondra s tím, že místo toho by se EU měla znovu podívat na rozpočet v letech 2021 až 2027 a otevřít se návrhům na větší výdaje.

„Pro občany EU teď neexistuje naléhavější krize než COVID-19. Evropská unie nesmí promarnit tuto příležitost dokázat, že má přidanou hodnotu při zvládání této krize, nebo bude odsouzena ke zmaru,“ zakončil svou výzvu pro předsedy Evropské komise, rady a parlamentu Alexandr Vondra a připojil svůj podpis spolu s 36 dalšími, včetně svého kolegy Zahradila a dalších europoslanců ODS.

Jak jsme již informovali, plány na zrušení Zelené dohody jsou proti mysli školákům stávkujícím v rámci iniciativy Fridays for Future.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…