Tohle je rozpad eura, píše Klausův ředitel

08.07.2015 12:44

Výkonný ředitel Institutu Václava Klause a jeho bývalý kancléř Jiří Weigl se na serveru iDnes.cz vyjádřil k situaci v Řecku. Dle jeho názoru země posunuje Unii k nevyhnutelné sebevraždě celé eurozóny. Řekové v neděli v referendu odmítli požadavky věřitelů a tím vlastně dosavadní evropskou politiku záchrany Řecka.

Tohle je rozpad eura, píše Klausův ředitel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výkonný ředitel IVK Jiří Weigl

Jak Jiří Weigl ve svém komentáři uvedl, výsledek referenda znamená jasné odmítnutí vládnoucích řeckých politiků spáchat politickou sebevraždu, k níž je EU tlačila.

„Pět let záchranného programu má jediný efekt – úpadek tradičních demokratických politických stran a nástup levicového a pravicového radikalismu a populismu. Drastické obnovení vnitřní rovnováhy a vytvoření předpokladů pro udržitelné přebytkové hospodaření státu a splácení zahraničních půjček by teoreticky mohl zajistit dočasně pouze režim odhodlaný potlačovat násilím nesouhlas veřejnosti,“ uvedl Weigl s tím, že Tsipras a jeho kolegové chytře z pasti unikli referendem.

„Tím míč přehodili na stranu EU a ta musí rozhodovat. Vždy platilo a platí, že problém s nesplácenými dluhy má především věřitel, až potom sám dlužník. EU teď musí znovu platit, buď za udržení Řecka v eurozóně za každou cenu, nebo za přiznání faktu, že projekt eura selhal a první země jej opouští,“ dodal.

Dle něj druhá varianta má na rozdíl od té první alespoň perspektivu. „Řecko zbankrotuje a znovu se postaví na vlastní nohy. Rozumná EU by mu v tom měla pomoci. Bohužel větší pravděpodobnost má varianta první – rozklad a úpadek bez konce a na pokračování – a to je skutečná pomalá, ale nevyhnutelná dlouhodobá sebevražda celé eurozóny,“ uzavřel Weigl.

Původní text čtěte ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…