Tyká Miloši Zemanovi, podle mnohých je nejmocnější prezidentův muž. Nyní promlouvá

15.12.2014 7:46

Ředitel protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt poskytl deníku Blesk obsáhlý rozhovor, ve kterém nechal nahlédnout za zdi Pražského hradu. Vysvětloval, jak je to s údajným bojem o přízeň prezidenta Zemana a vrátil se i k režiséru Robertu Sedláčkovi a mikině, ve které přišel na předávání státních vyznamenání. Tu si prý z paměti jen tak nevymaže.

Tyká Miloši Zemanovi, podle mnohých je nejmocnější prezidentův muž. Nyní promlouvá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt

Jindřich Forejt je prezidentovou „pravou rukou“. Podle svých vlastních slov mu vytváří zázemí a prostředí pro výkon jeho oficiálních pravomocí. Jinak řečeno, zajišťuje vše počínaje žárovkami v lustrech, přes správné fungování dveří až po to, kde má kdo stát. V této souvislosti se o něm hovoří jako o nejmocnějším hradním úředníkovi, který ale podle mnohých musí o svůj vliv na prezidenta bojovat s ostatními hradními pány.

Forejt určitá napětí na Hradě připouští. „Pražský hrad může na jednu stranu vzbuzovat představu pohádkového prostředí, kde jsou králové, princezny a konají se tady krásné slavnosti. Na druhou stranu vyvolává podezření, že se tady nezabýváme ničím jiným než jak nalíčit past jeden na druhého a vytěžit z toho co nejvíc. My se ale hlavně snažíme poskytovat zázemí pro výkon funkce pana prezidenta, a nevypisujeme soutěže, kdo je nejmocnějším úředníkem. Určitá napětí tady jsou, to nepopírám, ale v době adventu o nich není nutné hovořit,“ tvrdí ředitel protokolu.

S prezidentem Zemanem má prý na rozdíl od jeho předchůdce Václava Klause bližší vztah. I proto, že mají oba rádi stejné věci. Dokáží si dlouho povídat o historických událostech, o postavách, které je tvořily i o dějinných zápletkách. Forejt si také se Zemanem tyká, což u Václava Klause bylo nemyslitelné.

Nakonec se ředitel protokolu prezidentské kanceláře vyjádřil k odění režiséra Roberta Sedláčka, který na letošní předávání státních vyznamenání přišel v mikině. „Není to systém ve školce, kde vytáhnete deset pravidel a každý den je opakujete. Byl seznámen se všemi detaily, včetně požadavku na oblečení. Z jeho strany zaznělo, že přijde v tmavém společenském oblečení,“ vysvětlovat Forejt a dodal, že když zavře oči a bude na to hodně myslet, bude vídat mikinu hodně často.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…