U Rittiga se při razii zlato ani peníze nenašly. Zaorálek, který to tvrdil, má problém

03.03.2014 21:31

Policie během červnových prohlídek domu, kanceláře a bankovní schránky lobbisty Iva Rittiga nenašla žádnou finanční hotovost ani zlato. Vyplývá to z policejních protokolů, které dnes u pražského městského soudu přečetla soudkyně v rámci projednávání Rittigovy žaloby na ochranu osobnosti. Rittig žádá nyní omluvu a sto tisíc korun po ministru Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) za to, že jej loni ve sněmovně označil za „lupiče".

U Rittiga se při razii zlato ani peníze nenašly. Zaorálek, který to tvrdil, má problém
Foto: Hans Štembera
Popisek: V dopoledních hodinách proběhl v Praze policejní zásah ve vile Ivo Rittiga

„V této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, Janoušek a další jsou lupiči,“ pronesl Zaorálek loni v červnu na poslanecké schůzi v souvislosti se 150 miliony korun a desítkami kilogramů zlata, které zabavila policie při razii v souvislosti s kauzou Jany Nečasové, tehdy Nagyové. Poznamenal také, že se mu nelíbí, aby „tito lidé, kteří mají pověst jako Al Capone, komunikovali s Úřadem vlády".

Zaorálek nyní musí prokázat, že se jeho tvrzení v projevu zakládalo na pravdě. Soudkyně Veronika Křesťanová si vyžádala od Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) protokoly domovních prohlídek. Jejich dnešní veřejné čtení prokázalo, že policisté zasahovali ve dnech 13. a 14. června 2013 celkem ve čtyřech objektech spojených s Rittigem, konkrétně v jeho dvou domech v Praze 10, v kanceláři firmy Rittig & Partners v ulici U Prašné brány a v jeho bankovním sejfu v pobočce Komerční banky Na Příkopech.

Policie našla pouze listiny a nosiče dat

Podle záznamů ale Rittigovi zabavili pouze nosiče dat a listiny, tedy žádné peníze ani drahé kovy. Zaorálkův advokát Petr Topinka poukázal na to, že nepřítomnost jakékoliv hotovosti v domě a kanceláři Rittiga je velmi podezřelá. „Objevují se teze, že pan Rittig mohl být před domovními prohlídkami předem varován a měl možnost zareagovat případným odstraněním věcí," řekl. Upozornil také na nesrovnalost, že v lobbistově domě se sice nenašly peníze, avšak byla tam počítačka bankovek.

Topinka dnes soudkyni navrhl, aby vyslechla přímo šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu. Ta to však zamítla, stejně jako navrhovaný výslech samotného Zaorálka, který se jednání nezúčastnil kvůli pracovním povinnostem. K soudu tradičně nedorazil ani Rittig. Závěrečné řeči a rozsudek soudkyně naplánovala na 17. března.

Rittiga, podnikatele Romana Janouška, kontroverzního komunálního politika Tomáše Hrdličku a někdejšího magistrátního úředníka Jiřího Tomana policie podezírá z ovlivňování veřejných zakázek, praní špinavých peněz a účasti na organizovaném zločinu. Nedávno byl Rittig obviněn v kauze dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik, stíhán je na svobodě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…