USA letos ponechají v Afghánistánu všech 9800 vojáků

25.03.2015 2:14

Spojené státy ponechají v Afghánistánu současný počet 9800 vojáků až do konce letošního roku. Oznámil to dnes americký prezident Barack Obama po jednání se svým afghánským protějškem Ašrafem Ghaním. Washington tak vyhověl žádosti Kábulu o pozvolnější tempo odchodu vojáků. O tom, kdy v příštím roce dojde k plánovanému snížení jejich počtu a na jakou úroveň, rozhodne Obama v průběhu letoška.

USA letos ponechají v Afghánistánu všech 9800 vojáků
Foto: Archiv PB
Popisek: Zajatci

"Afghánistán zůstává velmi nebezpečným místem... Chceme si být jisti, že děláme vše, co je v našich možnostech, abychom pomohli afghánským bezpečnostním silám úspěšně pokračovat a nemuseli se tam vracet," prohlásil šéf Bílého domu, podle něhož několikaměsíční prodloužení současného početního stavu "určitě stojí za to".

Vyšší počet Američanů pomůže lépe vycvičit afghánské síly

Washington původně plánoval, že na konci roku zůstane v Afghánistánu zhruba 5000 příslušníků nebojové mise. Ghaní, který jednal s Obamou společně s premiérem Abdulláhem Abdulláhem, však amerického prezidenta požádal o "pružnější plán odchodu" v obavách ze sílícího vlivu organizace Islámský stát (IS) a očekávané jarní ofenzivy Talibanu.

Vyšší počet Američanů pomůže lépe vycvičit afghánské síly a přispěje k urychlení potřebných reforem, uvedl dnes Ghaní.

Obama po jednání prohlásil, že konkrétní detaily odchodu dalších jednotek, k němuž dojde v příštím roce, oznámí později. Do roku 2017 by však měl v zemi podle původních plánů zůstat pouze malý počet vojáků působících při velvyslanectví v Kábulu.

Poděkování americkým daňovým poplatníkům

Ghaního cesta do USA, během níž veřejně poděkoval americkým vojákům za jejich oběti, je vnímána jako začátek vstřícnější spolupráce mezi oběma zeměmi po skončení éry ne vždy Američanům přátelsky naladěného prezidenta Hamída Karzáího.

Washington v pondělí po jednání afghánských lídrů s ministry obrany a zahraničí oznámil, že bude financovat afghánské bezpečnostní síly nejméně do roku 2017, aby jejich početní stav vzrostl na požadovanou úroveň 352.000 lidí. V současnosti jich je přibližně 330.000. USA na to hodlají vynaložit v nejbližších třech letech přibližně čtyři miliardy dolarů (100 miliard korun) ročně.

Ve srovnání s bilionovými náklady na 14 let bojových operací ukončených loni je to však jen nevelký výdaj. "Chtěl bych rovněž poděkovat americkým daňovým poplatníkům za jejich tvrdě vydělané dolary," adresoval dnes Ghaní své díky obyvatelům USA, jejichž většina si přeje co nejrychlejší odchod zbývajících vojáků z jeho země.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…