Uprchlíci: Prohráli jsme, přiznal Šimon Pánek. Ale...

10.11.2015 12:10

Informování českých médií o uprchlické krizi ostře kritizuje na serveru Svobodumédiím.cz publicista Jiří Leschtina. Naznačuje, že lepšího informování veřejnoprávní televize bychom se dočkali, kdyby se Rada ČT volila podobným způsobem, jako je tomu v Německu.

Uprchlíci: Prohráli jsme, přiznal Šimon Pánek. Ale...
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

Leschtina připomíná slova ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka, který na konferenci Uprchlíci a jejich obraz v médiích, která proběhla v Americkém centru, řekl: „První kolo vysvětlování a vnímání uprchlické krize jsme v republice prohráli. Kvůli přístupu politiků i médií se to přehouplo dohněda. Přitom v zemích, kde uprchlická vlna skutečně způsobuje problémy, jsou debaty daleko racionálnější.“

Celý text je ZDE

Na zmíněné diskusi se Pánek a další dva diskutující – ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek a redaktor Respektu Tomáš Lindner – shodli v jedné věci: Prvotní vinu za rozpoutání strachu a nenávisti vůči běžencům nesou politici, média hlavně zobrazovala jejich populistické nebo cynicky vypočítavé postoje.

Proč média poskytují prostor zástupcům těch stran a hnutí, kteří zatápějí pod kotlem xenofobie?

Leschtina se ale ptá, proč většina médií poskytuje neomezený prostor zástupcům těch stran a hnutí, „kteří se předhánějí v zatápění pod kotlem xenofobie a nacionálního egoismu“.

Podobně prý přistoupila k reportování o migrační krizi veřejnoprávní Česká televize. „Ve zpravodajských relacích … zpočátku převládaly obecné informace o počtu a původu uprchlíků, doprovázené záběry na přeplněné čluny a táhnoucí davy prchajících nešťastníků. Chyběly rozhovory s konkrétními lidmi, jejich životní příběhy, běžně vysílané v západních televizních stanicích,“ uvádí publicista s tím, že když tyto „human story“ ČT konečně začala přinášet, leckdo mohl s údivem zaznamenat, že například prchající Syřané nám zdaleka nejsou tak kulturně vzdálení. „Často jde o vzdělané, činorodé lidi, kteří se dokázali prací uživit i v těžkých podmínkách uprchlických táborů za syrskými hranicemi,“ tvrdí Leschtina.

Znepokojující je přístup ČT

Za zvlášť znepokojující považuje Leschtina přístup ČT k samotnému prezidentu Zemanovi. „Ve zpravodajských relacích přináší kdejaký jeho nenávistný výpad, včetně naprostých blábolů na adresu uprchlíků či islámu, aniž by lži hlavy státu jakýmkoliv způsobem uváděla na pravou míru,“ píše publicista s tím, že posledním příkladem je Zemanův vzkaz z Pardubického kraje, že nejde o uprchlickou krizi, ale o řízenou invazi, jejímž cílem je ovládnutí Evropy. „Pokud toto zazní z úst prezidenta bez následného nezávislého komentáře na veřejnoprávní obrazovce, pak není divu, že leckdo uvěří třeba tomu, že to všechno řídí americké nevládky,“ píše Leschtina.

Na druhou stranu vyjadřuje pochopení pro ředitele veřejnoprávních médií, že dávají prostor populistickým a někdy až extrémistickým politikům. Protože osud těchto ředitelů je v rukou televizní rady, zvolené Poslaneckou sněmovnou, v níž sedí právě tito politici.

Kdyby byla Rada ČT volena jako v Německu...

Závěrem se Leschtina zasnil nad tím, jak by asi vypadalo vysílání České televize o uprchlické krizi, kdyby členové její rady byli voleni například podle německého modelu, kdy své zástupce do mediálních rad přímo nominují „respektované společenské, vědecké a kulturní instituce, zastupující určité zájmy veřejnosti“.

„Jednou z těchto uznávaných institucí by měl být například i český PEN klub, který v otevřeném dopise kritizoval Miloše Zemana mimo jiné i za vyvolávání strachu z uprchlíků. Jak by si asi zástupce této spisovatelské organizace nebo třeba České konference rektorů v Radě ČT představoval objektivní pohled na uprchlickou krizi v podání Kavčích hor?“ dodává Leschtina závěrem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbláznili se. Ta drzost! Mezi Bartošem a Dostálovou to vřelo

12:50 Zbláznili se. Ta drzost! Mezi Bartošem a Dostálovou to vřelo

Karel Havlíček se kroutil „jako špína nad kanálem“. Šéf Pirátů Ivan Bartoš se v nedělní Partii na CN…