Ústavní expert k miliardám pro církve: Stát nemůže vydírat pomocí daní

19.04.2014 19:27

Právník a bývalý poslanec ČSSD, neúspěšný kandidát na ústavního soudce a údajný spoluautor kontroverzní amnestie Václava Klause Zdeněk Koudelka kritizuje výroky některých politiků, kteří uvedli, že pokud církve tzv. dobrovolně neodevzdají část svých nároků státu, lze změnit daňové zákony a restituční náhrady církvím zdanit. Koudelka argumentuje tím, že právní stát není gangster a nemůže užít daně jako nástroje k vydírání.

Ústavní expert k miliardám pro církve: Stát nemůže vydírat pomocí daní
Foto: hns
Popisek: Zdeněk Koudelka byl i kandidátem na ústavního soudce

Koudelka poukazuje na to, že dosud restituční náhrady fyzickým osobám, sportovním spolkům či v rámci nápravy pronásledování Židů za německé okupace dani nepodléhaly. Přiznává, že stát může daně do budoucna upravovat a může zdanit věci, které nyní nezdaňuje. „Nicméně daňové zákony musí být obecné. Lze zdanit dotace a platby ze strany státu, ale pak pro všechny, ne jen pro některé. Lze zdanit restituce, ale všem, ne pouze někomu,“ píše Koudelka.

Podle něj je ubohé, že lupičské chování někteří politici nezastírají. „Veřejně prohlašují, že pokud někdo něco nedá ,dobrovolně' sám, tak mu to seberou formou daní, které mohou jako představitelé politických stran v Parlamentu prosadit,“ uvádí a přirovnává takové chování politiků k mafii.  

Právní stát podle Koudelky není gangster a nemůže užít daně jako nástroje k vydírání. „V opačném případě se stává státem lupičské hordy. To, že jsou veřejně zaznamenány výroky politiků, kteří s touto možností kalkulují, usnadňuje případné soudní procesy,“ varuje s tím, že případné změny smluv mezi státem a církvemi, které by byly dosaženy pod nátlakem, budou neplatné. „Záleží jen na odvaze soudců, zda se dokážou nátlaku některých držitelů moci a médií postavit,“ uvedl Koudelka.

  • Celý článek Zdeňka Koudelky ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…