Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o elektronické evidenci tržeb

15.12.2017 6:55

Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení zákona o evidenci tržeb. Norma, kterou ještě v minulém volebním období zpochybnilo 41 opozičních poslanců, upravuje elektronickou evidenci tržeb (EET), ale také třeba účtenkovou loterii, píše ČTK.

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o elektronické evidenci tržeb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Ústavního soudu v Brně

Pravicoví poslanci navrhli soudu buď zrušit zákon jako celek, anebo škrtnout některé z jeho 38 paragrafů, případně vyjmout z působnosti zákona plátce daně z příjmu fyzických osob s rozhodným příjmem pod 1,8 milionu korun ročně.

Ústavní soudci obdrželi návrh sepsaný advokátem Zdeňkem Koudelkou loni v červnu. Nález připravoval soudce Josef Fiala. Soudci o něm opakovaně diskutovali, tento týden dospělo plénum k rozhodnutí. Dnes je na programu pouze vyhlášení nálezu, nikoliv veřejné projednávání návrhu.

Vládní většina podle návrhu prosadila EET i za cenu porušení zákonné procedury. Rozprava skončila ve třetím čtení, aniž někteří opoziční poslanci dostali prostor k vystoupení. Návrh kritizuje také obsah zákona a jeho dopady, třeba na malé živnostníky nebo důchodce, kteří si přivydělávají prodejem.

Z konkrétních paragrafů návrh kritizuje hned ty nejzákladnější, které stanovují subjekt a předmět evidence tržeb a vymezují evidované tržby nebo rozhodný příjem. Poslancům vadí také to, že zákon dává vládě pravomoc určovat svým nařízením typy tržeb ve zjednodušeném režimu a různé výjimky z EET. Další sporná ustanovení podle návrhu vyvolávají problémy u internetových obchodů a bezhotovostních plateb. Opozici vadilo také to, že podnikající fyzické osoby mají na účtence jako součást identifikace své rodné číslo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…