V Bavorsku přišli s jednou vyhláškou, ze které trefí šlak muslimy i fanoušky multikulti

25.05.2018 16:46

V posledních letech se v souvislosti se symboly křesťanství v západoevropských zemích hovořilo spíše o jejich potlačování. A to především s ohledem na to, aby se necítili uraženi muslimští migranti. V Bavorsku však jdou nyní opačnou cestou.

V Bavorsku přišli s jednou vyhláškou, ze které trefí šlak muslimy i fanoušky multikulti
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Terezínská tryzna

Jak píše deník Augsburger Allgemeine, příští týden v Bavorsku vstoupí v platnost „kontroverzní“ vyhláška zdejšího premiéra Markuse Södera z CSU, podle které by měly ve všech státních institucích na zdech viset kříže. Mnozí tomuto, na německé poměry velmi svéráznému rozhodnutí, tleskají, ale ozývají se i kritické hlasy. Státní úředníci poukazují na to, že jsou zaměstnanci spolkové země Bavorsko a nikoli nějaké křesťanské instituce.

Podle zjištění Augsburger Allgemeine se k tomuto tématu nechce spousta úředníků vyjadřovat, protože se obávají, že případné projevení negativního názoru k vyhlášce by mohlo mít neblahé důsledky pro jejich budoucí kariéru. Jiní zase tvrdí, že o vyhlášce nic nevědí. V platnost by přitom měla vystoupit již 1. června a na její implementaci tak zbývá jen několik málo dní. „Ačkoli se toto datum blíží, stále chybí detailní pokyny,“ hlásí deník.

Podle obecního jednacího řádu by u vchodu každé kancelářské budovy, která reprezentuje historický, administrativní a kulturní charakter Bavorska, měl být nainstalován viditelným způsobem kříž. „Kříž již například visí v budově vlády Švábska v Augsburgu, kam byl umístěn před asi čtrnácti dny. Thomas Rieger z policejní centrály pro Švábsko nám řekl, že bylo objednáno dvacet křížů, které měří asi 30 cm, jsou vyrobeny ze dřeva a vypadají velmi podobně.“

Mnozí představitelé bavorských státních institucí si však stěžují na to, že nemají přesně instrukce. „Není úplně jasné, v jaké části budovy by měl být kříž vyvěšen,“ říká mluvčí textilního a průmyslového muzea v Augsburgu Robert Allmann, který ale zároveň odmítá, že by muzeum nechtělo požadavky vyhlášky naplnit. „Jsme součástí Bavorska a proti rozhodnutí vlády nic nemáme. Pokud platí i pro nás, tak ho přijmeme.“

Například v Norimberku, mimo jiné rodišti premiéra Söderse, to paradoxně vidí jinak. „Vím, že vyhláška se týká i našeho muzea moderního umění, ale my uposlechnout nehodláme. Dávat kříž ale zrovna do muzea našeho typu nedává žádný smysl,“ říká ředitelka instituce Eva Krausová. Výrobci křížů zatím žádné větší objednávky neobdrželi. To by se mohlo změnit, pokud bude pověšení křížů kontrolováno. Žádné masové kontroly se však podle vlády nechystají.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prigožin „žije“? Vyneseny silné informace

15:16 Prigožin „žije“? Vyneseny silné informace

Kam zmizeli žoldnéři wagnerovců? Zdá se, že kremelský vládce Vladimir Putin nadále dokáže efektivně …