V Praze se prý nedá dýchat. Ministr Brabec za to zřejmě půjde před soud

26.09.2016 18:50

Ministerstvo životního prostředí čelí další žalobě za znečištění ovzduší, tentokrát v hlavním městě. K Městskému soudu v Praze ji dnes podal místní spolek Koalice Vlasta a dále Olga Richterová z Prahy 10 s podporou právní kanceláře Frank Bold.

V Praze se prý nedá dýchat. Ministr Brabec za to zřejmě půjde před soud
Foto: Archiv GEOSAN DEVELOPMENT s.r.o.
Popisek: Rezidence Vrchlického - nové byty v blízkosti centra Prahy nabídnou vysoký komfort za dostupné ceny.

Ministerský program pro zlepšování kvality ovzduší je podle nich neefektivní a nesměřuje k řešení. Spolek to dnes oznámil na tiskové konferenci. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Žalobu na stát v uplynulých dvou měsících podali občané také na Ostravsku, Ústecku (zóna Severozápad) a v Brně. K dnešnímu dni jsou u pražského městského soudu tedy celkem čtyři žaloby. Domáhají se toho, aby soud programy zrušil a ministerstvo přijalo nové a lepší. Soud by měl podle právničky Kristíny Šabové rozhodnout do konce letošního roku.

MŽP v minulosti žádalo Evropskou komisi o časově omezené výjimky pro dosažení limitů znečištění prachem a oxidem dusičitým

„Takzvané programy zlepšování kvality ovzduší nevedou ke svému základnímu cíli – ten je, že v co nejkratším možném čase bude v oblastech, kde je zhoršená kvalita ovzduší, dosaženo zákonných limitů a občané budou moct dýchat čistý vzduch,“ řekla Šabová. Tyto programy podle ní dostatečně nevymezují konkrétní opatření pro dané oblasti ani jasné časové plány, dokdy se mají opatření uskutečnit. Podle advokátní kanceláře Frank Bold je ministerstvem slibované splnění imisních limitů v roce 2020 nereálné.

Znečištění ovzduší v Praze dlouhá léta překračuje zákonem i evropskou směrnicí stanovené limity pro prach, oxidy dusíku a rakovinotvorný benzo(a)pyren. V současnosti v České republice představuje největší ohrožení zdraví a vede k úmrtí a onemocnění tisíců lidí ročně.

MŽP dnes v čele s Richardem Brabcem (ANO) v minulosti žádalo Evropskou komisi o časově omezené výjimky pro dosažení limitů znečištění prachem a oxidem dusičitým v Praze. Komise ale výjimky odmítla udělit. Praha nebyla schopna dosáhnout splnění limitů ani v termínech, které navrhlo samo ministerstvo. Na konci září má ČR opět v Bruselu předložit zprávu o plnění či neplnění limitů.

„Myslím, že Praha má potenciál, aby se tu lidem žilo dobře. Kvalita vzduchu je ale pro nás obyvatele jedním z nejvýraznějších zdravotních rizik,“ řekla ČTK jedna ze žalobkyň Richterová. Právě lokality Prahy 10 jsou zařazeny mezi kritické oblasti z pohledu kvality ovzduší.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…