V Saúdské Arábii mohly poprvé volit i být voleny ženy. Expert smutně dodává...

13.12.2015 10:28

I když se v sobotu v Saúdské Arábii uskutečnily komunální volby, v nichž vůbec poprvé mohly kandidovat a také volit ženy, podle odborníka na Blízký východ Marka Čejky je tento krok spíše symbolický. Tamní ženy totiž například dál nesmějí řídit auto nebo samy cestovat. Píše o tom server iDnes.cz.

V Saúdské Arábii mohly poprvé volit i být voleny ženy. Expert smutně dodává...
Foto: pixabay.com
Popisek: Saúdská Arábie

„Je to spíše malý, symbolický krok k určité demokratizaci v jedné z nejkonzervativnějších a nejméně demokratických zemí muslimského světa. Velký podíl na tom má dnes již zesnulý král Abdalláh, který dokonce poprvé před několika lety jmenoval do poradní rady krále (šúry) asi třicet žen. Jeho nástupce, král Salmán, je ale považován za více konzervativního,“ řekl serveru Čejka.

Poukázal ale na to, že kromě zmíněného poradního sboru zatím ve vysoké saúdské politice zatím nejsou ženy zastoupené vůbec. Navíc vysoká politika se v Saúdské Arábii dělá především na úrovni velké královské rodiny, a tak většinu významných funkcí v podstatě zastávají příbuzní. Současné komunální volby jsou proto opravdu spíše symbolickým gestem.

Celý text je ZDE.

Ženám v Saúdské Arábii jsou i nadále upírána práva v řadě dalších oblastí. Stále nesmějí řídit auto, bez mužského povolení nesmějí podstoupit operaci či vycestovat ze země. „Je to výrazně patriarchální společnost, navíc formálně následující jednu z nejpřísnějších interpretačních škol islámu – wahhábismus. Ženy jsou v ní velmi závislé na manželích, případně na svých otcích a bratrech,“ vysvětlil Čejka.

Upozornil ale, že ohledně práv žen jsou mezi jednotlivými zeměmi Blízkého východu velké rozdíly. Jednou z nejvíce liberálních zemí, kde se pozice ženy hodně přiblížila Západu, je Tunisko. Je to prý také v podstatě jediná země, kde arabské jaro skutečně podnítilo trvalejší pozitivní změny a kde se situace nezvrátila podobně jako v Egyptě nebo v Sýrii.

V muslimském světě jsou obvykle také velké rozdíly mezi městem a venkovem. Ve velkých městech nebo v některých jejich čtvrtích, třeba v Káhiře či Damašku, je často život velice blízký tomu, jak jej známe na Západě. Pak jsou ale i konzervativní čtvrti a především venkov, kde může být situace úplně jiná a vztah mužů a žen je tam daleko tradičnější.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…