VÍME PRVNÍ Policie dumá, jak obejít zákon o poskytování informací. Ovlivňujme vnitro, zaznělo na poradě krajských policejních ředitelů

28.08.2017 16:40

Dotazy na poskytnutí informací podle zákona 106/1999 Sb. neúměrně zatěžují pracovníky, zaznělo 10. srpna na poradě krajských policejních ředitelů. „Problém je i v tom, že odvolací orgán nestojí za rozhodnutím krajských ředitelství policie a ruší je,“ uvedl krajský ředitel policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček. Zamítnuté žádosti se tak v případě, že se žadatel odvolá a je mu dáno odvolacím orgánem (v případě Policie ČR je jím ministerstvo vnitra) za pravdu, musí řešit na krajských ředitelstvích znovu. Řešením by podle Tkadlečka mohlo být „ovlivnění přístupu odvolacího orgánu“. Tím je v případě Policie ČR ministerstvo vnitra.

VÍME PRVNÍ Policie dumá, jak obejít zákon o poskytování informací. Ovlivňujme vnitro, zaznělo na poradě krajských policejních ředitelů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na pořádek dohlíželi policisté

Podle krajského ředitele Policie Zlínského kraje Jaromíra Tkadlečka se na adresu policie „množí dotazy podle zákona 106/1999 Sb.“ (zákon o právu na získávání informací) a neúměrně zatěžují pracovníky. Vyplývá to ze zápisu porady policejního prezidenta Tomáše Tuhého s krajskými řediteli policie, jejíž výňatek se ParlamentnímListům.cz podařilo získat. Tkadleček podle dokumentu během porady avizoval požadavky na informace, které „míří na osobní život policistů“, a rovněž sdělil i obavu z „brzkých žalob ze strany příslušníků nebo odborových organizací“.  

Problém je podle Tkadlečka i v tom, že odvolací orgán „nestojí za rozhodnutím krajských ředitelství policie a ruší je“. Aplikaci zákona prý podle Tkadlečka změnit nelze. Podle dokumentu ale prý Tkadleček věří, „že je možné ovlivnit přístup odvolacího orgánu“, jímž je v případě Policie ČR ministerstvo vnitra. Pokud totiž nějaké krajské ředitelství policie žádost o informace zamítne a žadatel se odvolá, stává se, že mu odvolací orgán (ministerstvo vnitra) dá za pravdu. Krajské ředitelství policie pak v takovém případě při opětovném podání žádosti informace podat musí.

Z dokumentu, který se ParlamentnímListům.cz podařilo získat, vyplývá, že se na poradě k nastíněnému problému vyjádřil i policejní prezident Tomáš Tuhý. Stav, který Tkadleček nastínil, je podle Tuhého „vážným problémem“. Tuhý je podle zápisu z rady připraven „rozšířit pracoviště na problematiku svobodného přístupu k informacím na PP ČR (Policejní prezidium České republiky – poznámka redakce) a centralizovat zde celou problematiku“, pokud mu prý krajská ředitelství policie poskytnou své pracovníky. Námět by měl být diskutován i na další poradě. O problému podle dokumentu policejní prezident již informoval i ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). 

VÝŇATEK Z PORADY KRAJSKÝCH POLICEJNÍCH ŘEDITELŮ A POLICEJNÍHO PREZIDENTA, KTERÝ SE PARLAMENTNÍMLISTŮM.CZ PODAŘILO ZÍSKAT:

 

Aféru kolem poskytování informací ze strany Policie ČR notně rozvířila expolicistka a v současné době konzultantka Mobbing Free Institutu (organizace zabývající se poradenstvím v oblasti šikany na pracovišti) pro oblast bezpečnostních sborů Petra Lhotáková. Lhotáková od policie odešla v roce 2015 kvůli šikaně ze strany nadřízených, již se ovšem u soudu nepodařilo prokázat. Po násilném incidentu, kdy ji a jejího kolegu ve službě napadl opilý muž, ji její nadřízení neumožnili se podrobit lékařskému vyšetření. Do nemocnice se tehdy dostala až po pěti hodinách. S otřesem mozku a vykloubenou krční páteří tam zůstala čtyři dny.  

Anketa

Vadí vám burkiny na českých koupalištích?

hlasovalo: 26634 lidí

Návod i pro ostatní?

Právě Lhotáková podala na základě zákona 106 žádost o poskytnutí informací ohledně jednoho nejmenovaného policisty, již krajské ředitelství policie zamítlo. „Odvolala jsem se nadřízenému orgánu, tedy Ministerstvu vnitra ČR, které mé stížnosti vyhovělo. Požádala jsem tedy znovu a znovu jsem byla odbyta,“ napsala ParlamentnímListům.cz elektronickou formou. Až po jejím druhém odvolání k ministerstvu vnitra ji byly nakonec informace vydány. „Odvolací orgán zdůrazňuje, že právo na informace je třeba vykládat jako nárokové, neboť povinné subjekty mají ze zákona požadované informace poskytnout,“ stojí ve stanovisku ministerstva vnitra, které Lhotáková ParlamentnímListům.cz zaslala.

„Všichni krajští ředitelé policie nyní budou vědět, jak postupovat,“ sdělila Lhotáková ParlamentnímListům.cz po telefonu. Podle Lhotákové nyní existuje riziko, že by v této věci mohli „krajští ředitelé tlačit na ministerstvo, aby ve věci žádostí o informace na základě zákona 106 podporovalo jejich špatná rozhodnutí“.  

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zakázaná akce dvojky Konečné vyjasněna. A je to ještě vážnější

17:30 Zakázaná akce dvojky Konečné vyjasněna. A je to ještě vážnější

Po zrušené akci ve Starém Plzenci vystoupil právník Ondřej Dostál, číslo 2 na europarlamentní kandid…