Válka s chudými v USA. Jejich práva jsou stále krácena, teď už sotva přežívají

22.08.2016 18:51

Spojené státy americké vedou válku. Nikoliv však proti cizí mocnosti, ale proti vlastním obyvatelům. Konkrétně těm, kteří se nemají jak bránit. Nízkopříjmové rodiny, senioři, nastávající matky, ti a další finančně znevýhodnění přicházejí o veškeré zbytky pomoci, které jim stát poskytoval. Stát na ně uvaluje další a další daně, a přitom omezuje rozpočet na vzdělání a veřejné zdravotnictví, ve prospěch velkých korporací. Informuje CommonDreams.org.

Válka s chudými v USA. Jejich práva jsou stále krácena, teď už sotva přežívají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

Guvernér státu Illinois nedávno omezil potravinovou pomoc pro seniory a služby pro mladistvé. V Chicagu se zvedla daň z nemovitosti o 13 % a zároveň hrozí, že tamní školy čekají 20% škrty. „Ale šest největších illinoiských korporací dohromady nezaplatilo na daních TÉMĚŘ NIC.“ Pokud by zaplatily, co mají, dorovnaly by tím celý deficit ve školství v hodnotě více než 1,1 miliardy dolarů. A podobná situace je po celých USA.

Vzhledem k tomu, že USA postrádá takřka jakékoliv příjmy z korporátních daní, pokoušejí se republikáni dohnat finance jinde. A tak škrtají a škrtají. Ve zdravotnictví, ve vzdělání, v sociálních službách. Dokonce i výdej stravenek omezili. „Odhaduje se, že takřka dvě třetiny navrhovaných škrtů ovlivní zejména rodiny nižší a střední třídy.“

V Louisianě dochází ke škrtům předně v programech na ochranu práv dětí a pediatrické péči spolu se zvýšením daní pro běžné obyvatele. „Míra úmrtí matek v Texasu dramaticky vzrostla poté, co byly provedeny škrty ve zdravotnických programech pro ženy.“ V Kansasu jsou oběťmi škrtů naopak univerzity či fondy na ochranu dětí.

Celý text zde.

Podle zprávy z roku 2014 trpí jeden z pětí Američanů duševní poruchou, přičemž stát dělal obrovské škrty v péči o duševní zdraví. „Více než polovina amerických států nemá v okrese jediného psychiatra nebo sociálního pracovníka.“ Výsledkem je, že naprostá většina duševně nemocných putuje rovnou do vězení namísto specializovaného střediska.

„Vůdcové našich států místo toho dávají peníze korporacím. Guvernéři Pensylvánie, Wisconsinu, New Jersey a Floridy odevzdali miliardy dolarů na daňových úlevách, zatímco seškrtali miliardy dolarů z rozpočtu na vzdělání.“ Největší škrty postihují především veřejné školy v chudších oblastech.

A situace se v následujících letech zřejmě nezlepší. Pokud bude současný trend pokračovat, sníží se do roku 2026 pomoc sociálně nejslabším až o 3,5 bilionu dolarů, tedy o 40 %. „Není to nic menšího než válka proti chudým.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Učitelka Bednářová osvobozena. Kráva, vzkazuje soudkyni Džamila Stehlíková

16:02 Učitelka Bednářová osvobozena. Kráva, vzkazuje soudkyni Džamila Stehlíková

Pražská učitelka Martina Bednářová vyvázne bez trestu. Čelila přitom obžalobě z popírání ruských vál…