Velvyslankyně chce změnit to, jak Češi vnímají Velkou Británii

21.09.2014 8:27

Velvyslankyně Velké Británie v Česku Jan Thompsonová prý při předání pověřovacích listin šokovala českého prezidenta Miloše Zemana, když na něj promluvila češtinou. Uvedla to v rozhovoru pro server Týden.cz. Ten také upozornil na zajímavou skutečnost, a sice, že na svou zahraniční misi do Česka přiletěla nízkonákladovou společností.

Velvyslankyně chce změnit to, jak Češi vnímají Velkou Británii
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron

Velvyslankyně uvedla, že když diplomaté předávají prezidentovi své pověřovací listiny, je obvyklé, že při tom mluví anglicky. „... já jsem ale byla doslova zapálená pro to, že budu mluvit česky,“ uvedla s tím, že když na Zemana promluvila při této přiležitosti ne anglicky, ale česky, byl překapený. „...asi nečekal, že bude britský velvyslanec mluvit česky. Když jsem začala v češtině: ,Vaše excelence...´, podíval se na mě a pokýval: ,Hmmm´. Byl trošku v šoku,“ uvedla Thompsonová.

Za své hlavní úkoly v diplomatické misi považuje zdvojnásobení britského exportu do ČR do roku 2020. „Česko je pro nás hned z několika důvodů velmi výhodný obchodní partner. Vaše ekonomika je na dobré úrovni, máte strategicky výbornou polohu, lidé zde dobře mluví anglicky, je tady kvalitní infrastruktura,“ uvedla.

Ráda by také změnila to, jak se Češi dívají na Británii. „Často je na ni nahlíženo jako na tradiční, spořádanou zemi s bohatou historií, demokracií, královskou rodinou - to je vlastně všechno pravda a je to pěkné. Ale trochu mi tady chybí ten pohled, který by nás bral jako zemi s inovativními nápady, moderními trendy, kreativitou, spoustou aktivních mladých lidí,“ dodala britská velvyslankyně v ČR Thompsonová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…