Vláda bude řešit, jak více podpořit libyjskou pobřežní stráž

23.06.2017 20:15

Česká vláda se bude v příštích dnech zabývat tím, jak konkrétně navýšit českou podporu libyjské pobřežní stráže. Novinářům to dnes v Bruselu řekl premiér Bohuslav Sobotka po skončení dvoudenního summitu EU. Vrcholná unijní schůzka měla v programu i problematiku migrace.

Vláda bude řešit, jak více podpořit libyjskou pobřežní stráž
Foto: Archiv PL
Popisek: Úřad vlády ČR

„Tyhle finanční prostředky půjdou na ochranu vnější hranice,“ zdůraznil předseda vlády s tím, že podobná pomoc plyne z české koncepce boje proti nelegální migraci, jíž je právě posilování ochrany vnější hranice EU významnou součástí.

O tom, jak přesně pomoc navýšit, hodlá Sobotka v příštích dnech jednat s příslušnými ministry, poté by o věci měla vláda rozhodnout. Vyšší finanční a personální pomoc zemí, které samy přímo migračnímu tlaku nečelí, jejich postiženějším partnerům je dlouhodobý český přístup.

Účastníci summitu dnes připomněli, že především v centrálním Středomoří je situace stále kritická. Převážně ekonomičtí migranti, ovšem už nejen z Afriky, ale i dalších zemí, se tudy snaží dostat hlavně do Itálie a letošní čísla jsou zatím vyšší než loni. „EU a členské státy musejí obnovit kontrolu, aby se vyhnuly zhoršené humanitární krizi,“ stojí v závěrech unijní schůzky.

Debata na summitu ale opět ukázala, že EU neumí nalézt shodu na jednom z klíčových bodů už více než rok starého návrhu reformy evropského azylového systému. ČR a další země ze středu a východu Evropy odmítají, aby součástí reformy byl v případě krize použitelný trvalý mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl. Věc nyní bude muset posunout nové unijní předsednictví, kterého se za několik dní ujmou Estonci. Podle Sobotky by řešením bylo oddělit část návrhu týkajícího se kvót od ostatních částí reformy, kolem nichž se země nesváří.

„Jediná cesta, jak se posunout během estonského předsednictví, je oddělit kvóty, které jsou pro Čechy i celou V4 nepřijatelné,“ dodal Sobotka.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…