Vláda podpoří premiéra Fica v návrhu na mimořádný summit EU kvůli migraci

13.01.2016 16:35

Vláda podpoří snahu slovenského premiéra Roberta Fica o svolání mimořádného summitu EU kvůli lepšímu zajištění bezpečnosti Evropy před riziky migrace. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že slovenskou iniciativu vnímá jako snahu urychlit vznik pohraniční stráže, což vláda podporuje, stejně jako další kroky v boji s migrační krizí. Pro mimořádné jednání evropských lídrů se již v úterý večer vyslovili koaliční lidovci.

Vláda podpoří premiéra Fica v návrhu na mimořádný summit EU kvůli migraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico na 38.sjezdu ČSSD

"Rozumím tomu návrhu tak, že Slovensko usiluje o to, aby se zrychlilo projednávání přípravy společné evropské pohraniční a pobřežní stráže," uvedl premiér. "Česká republika je připravena podpořit tento návrh Slovenska na svolání mimořádné Evropské rady, pokud by to zrychlilo nejen přípravu této evropské pohraniční stráže, ale také další kroky, kterými Evropa musí čelit současné migrační krizi," dodal.

Téma na dnešním jednání vlády otevřel místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Lidovci požadovali podporu kabinetu pro mimořádný summit mimo jiné i kvůli nárůstu počtu sexuálních útoků v některých evropských státech. Podle Jurečky hrozí, že násilí se bude kvůli volně prostupným hranicím šířit dál. "Myslíme si, že je potřeba projednat operativní opatření, pokud jde o bezpečnost uvnitř Schengenu a také ochranu vnější hranice," uvedl. Podle premiéra je iniciativa lidovců v souladu s postojem vlády.

S podporou summitu souhlasí také hnutí ANO. "Pan premiér nám navrhl, abychom podpořili tu výzvu, a my to určitě podporujeme," řekl předseda hnutí, vicepremiér Andrej Babiš. Dodal, že lidovci by měli prostřednictvím své frakce v Evropském parlamentu zatlačit na německou kancléřku Angelu Merkelovou, jejíž výzva by prý mohla mít větší váhu.

O svolání summitu žádal Fico již minulý týden. V pondělí se pak dopisy obrátil na předsedu unijních summitů Donalda Tuska, šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a na představitele nynějšího nizozemského předsednictví v EU se žádostí o urychlení příprav vzniku společné evropské pohraniční a pobřežní stráže, která má zabránit nekontrolované migraci do Evropy.

Tusk svolávat mimořádný summit ale v plánu nemá. Podle jeho tiskové služby bude migrace tématem řádné únorové schůzky šéfů států a vlád osmadvacítky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…