Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 112 mld. Kč

25.09.2013 11:40

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 112 miliard korun. ČTK to sdělil zdroj obeznámený s jednáním vlády. Tříprocentní hranice deficitu veřejných financí by neměla být podle Ministerstva financí překročena. Schodek rozpočtu byl v průběhu září zvýšen z původně navrhovaných 110 miliard.

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 112 mld. Kč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jako poslední opouštějí sál zástupci Rusnokovy vlády v demisi

Vláda v rozpočtu počítá s růstem ekonomiky o 1,3 procenta, zatímco původně předpokládala růst o 0,8 procenta. Na daňových výnosech to znamená zhruba čtyři nebo pět miliard korun navíc. Návrh rozpočtu počítá podle vyjádření ministra financí Jana Fischera z minulého týdne rovněž například s navýšením plateb pro státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun, tedy proti původnímu plánu o miliardu více, aniž se to dotkne deficitu rozpočtu.

Další rozpočtové příjmy plynou z vyššího odhadu inkasa z aukce kmitočtů pro mobilní operátory, vyšší jsou také očekávané příjmy ze státních podniků, které mají celkem činit 7,3 miliardy korun. Na výdajové straně návrh počítá se zvýšením mezd ve státní správě o dvě procenta. Posílena byla navíc kapitola Ministerstva vnitra o 400 milionů korun, což podle Fischera otvírá prostor pro řešení problémů s náborem nových policistů.

Rozpočet pravděpodobně bude upravovat nová sněmovna a vláda

Schvalování rozpočtu předcházela po celé září série jednání vlády i jednání v rámci tripartity. Původní návrh Fischera počítal s deficitem 110 miliard korun, který tak byl o pět miliard vyšší než ještě starší návrh z dob předchozí vlády Petra Nečase (ODS).

Do Poslanecké sněmovny, která je nyní rozpuštěna, musí vláda rozpočet dodat do konce září. Rozpočet následně můžou výrazně upravit sněmovna a vláda, které vzejdou z říjnových předčasných voleb. Nová sněmovna se bude návrhem zabývat nejdřív 26. listopadu, kdy ji čeká první schůze po předčasných volbách.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…