Východní Německo: Tak pozor. Demonstrovali obyčejní lidé, ale byli zneužiti pravicí, píší média. Údajný vraždící migrant byl prý hodný a přátelský

30.08.2018 8:44

Situace v Saské Kamenici (Chemnitz) je i nadále bouřlivá. Mainstreamová média a politici pokračují ve své kampani, v rámci které označují všechny demonstranty za příznivce krajní pravice.

Východní Německo: Tak pozor. Demonstrovali obyčejní lidé, ale byli zneužiti pravicí, píší média. Údajný vraždící migrant byl prý hodný a přátelský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Berlín, ilustrační foto

Včerejší událostí číslo jedna bylo bezesporu publikování zatykače na Iráčana a Syřana, kteří jsou hlavními podezřelými v případu vraždy pětatřicetiletého Němce. Z úniku informací je obviňována policie a z pohledu médií se zdá, že největším problémem již není samotná vražda nevinného člověka, ale právě únik zatykače na veřejnost. V dokumentu jsou přitom osobní informace ke svědkům a dalším osobám začerněné a jejich identita je tak i nadále chráněna.

Anketa

Vadí vám Zemanovy výroky, kterými žertuje o zabíjení novinářů?

11%
89%
hlasovalo: 13693 lidí

Některá média se mezitím věnují získávání bližších informací o obou podezřelých. Redakce magazínu Focus tak vyslala svého reportéra do místa bydliště podezřelého, který pochází z Iráku. „Nemyslím si, že by on udělal něco takového. Nikdy nedělal žádné problémy. Projevoval se jako klidný a přátelský člověk,“ cituje Focus spolubydlícího dvaadvacetiletého Iráčana s tím, že vyšetřovatelé však hovoří o tom, že byl nezaměstnaný a již byl souzen za porušení zákona.

Zatímco většina politiků účastníky demonstrace jednoznačně odsoudila a označila je za „nácky“, zastání našli aspoň u šéfa Alternativy pro Německo (AfD) Alexandra Gaulanda. „Na těch protestech nevidím nic skandálního. Pokud se něco takového stane, je normální, že lidé nějakým způsobem reagují,“ uvedl pro magazín Stern Gauland. Větší pozornost však vzbudil u německých médií komentář jeho stranického kolegy Markuse Frohnmaiera.

„Pokud stát není schopen zajistit svým občanům bezpečnost, musí se lidé chránit sami. Dnes je přímo občanskou povinnosti podobné útoky zastavit,“ napsal poslanec za AfD a stal se okamžitě terčem kritiky ze strany lidskoprávních aktivistů, levicových politiků a mainstreamových médií. Ti jej obviňovali z vyvolávání nenávisti proti migrantům. Šéf AfD Gauland však zůstává v klidu. „Psal jen o sebeobraně. Nevidím důvod, proč bych se měl od jeho komentáře distancovat.“

Vedle plošného obviňování všech demonstrantů z příslušnosti k extrémní pravici se již začínají v německých médiích objevovat „umírněnější“ názory, podle kterých v ulicích protestují i obyčejní lidé. Ovšem i tato umírněnost má své hranice. Magazín Focus v jednom ze svých textů cituje názor politologa Hanse Vorländerema, podle kterého sice jsou v ulicích i obyčejní lidé, ale jde o jedince, kteří byli zneužiti extrémní pravicí.

Napříč všemi hlavními médii tak probíhá debata o tom, proč právě v Saské Kamenici a proč právě nyní došlo k takovému odporu ze strany původního obyvatelstva. Část „expertů“ poukazuje na fakt, že Saská Kamenice byla dříve součástí NDR. Hovoří se o demagogii, frustraci a samozřejmě také o extrémní pravici, nacismu a dalších „nálepkách“, které mainstreamová média a politici používají od začátku migrační krize.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…