Za islamisty bojuje na tři tisíce Evropanů. A toto hrozí po jejich návratu

26.09.2014 14:28

V řadách bojovníků radikálního Islámského státu prý bojovalo či pořád bojuje na tři tisíce Evropanů. A toto číslo může v příštích týdnech ještě výrazně narůst. Naznačují to statistiky Evropské unie. O rizicích s tím spojených informuje server iDnes.cz.

Za islamisty bojuje na tři tisíce Evropanů. A toto hrozí po jejich návratu
Foto: Archiv
Popisek: Irák

Hrůza obchází svět. Lidé z Velké Británie, Francie, Španělska či Německa odcházejí bojovat za Islámský stát do Iráku a Sýrie. Následně se mohou vrátit, nebo už se dokonce vrátili. Mohou totiž teoreticky plánovat útok na vlastní spoluobčany. Ze statistik EU vyplývá, že boj za Islámský stát nejvíc láká Brity a Francouze. V Británii i Španělsku už kvůli tomu zasahovali policisté a zatýkalo se.

Strach Rusů a snaha Al-Káidy

Radikálové ale děsí i další země, například Rusko. Šéf ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev prohlásil, že tito navrátilci mohou bez odpovídající protiváhy v podobě mezistátní spolupráce narušit mezinárodní vztahy i bezpečnost jejich aktérů.

„Neméně zajímavý je také celkový pohled na počet zahraničních bojovníků v Sýrii a Iráku. Tedy pohled, do kterého jsou zahrnuty všechny strany konfliktu. Celkově na tamních bojištích působí na 54 tisíc cizinců z 87 zemí z celého světa. Nejvíce (14 tisíc) se podle BBC rekrutuje z řad Čečenců,“ píše server.

Rostoucí obliba Islámského státu v sobě skrývá ještě jednu hrozbu, která nemusí být patrná na první pohled. Teroristé z Al-Káidy mohou mít pocit, že se jim nevěnuje tak velká pozornost jako dřív a mohou se pokusit upoutat pozornost skrze plánování nových vražedných útoků. Tím by se teroristům dostalo nejen pozornosti od médií, ale upoutali by na sebe i zájem nových potenciálních rekrutů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…