Za výroky o Peroutkovi bude tratit stát, ne prezident

23.09.2016 12:25

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová by mohla požadovat po exekutorech, aby zajistily omluvu Kanceláře prezidenta republiky, i když kancelář podá proti rozhodnutí dovolání a požádá o odklad vykonatelnosti. ČTK to řekl ústavní právník Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Exekutor by mohl omluvu podle pravomocného rozsudku vynucovat například pokutami, ty by ale platila Česká republika, dodal.

Za výroky o Peroutkovi bude tratit stát, ne prezident
Foto: ReproFoto: webtv.un.org
Popisek: Prezident Miloš Zeman v OSN

Kancelář prezidenta republiky dnes oznámila, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu (NS) kvůli rozhodnutí, podle kterého se má Kaslové Česká republika prostřednictvím kanceláře omluvit za to, že prezident Miloš Zeman novináře opakovaně označil za autora článku "Hitler je gentleman". Na její zveřejnění dostala v rozhodnutí doručeném na konci minulého týdne sedmidenní lhůtu.

Hrad podle Kysely používá stejnou taktiku, kterou letos uplatnila ČSSD, když až do rozhodnutí NS o odkladu odmítala zaplatit zhruba 338 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi za právní služby v případu Lidového domu, i když byl rozsudek pravomocný. "Sociální demokraté taky neplatili," řekl ČTK Kysela. Slabinou zákonné konstrukce totiž podle Kysely je, že Nejvyšší soud nestihne o odkladu vykonatelnosti rozhodnout dříve, než nastane. "Kdybyste omluvu měl zveřejnit, tak nemá žádný smysl žádat o odklad," rozumí Kysela argumentaci Hradu.

To však neznamená, že by Kaslová musela čekat na verdikt Nejvyššího soudu a na omluvě netrvat. "Že strana povinná má pocit, že z toho vyklouzla, neznamená, že ten pocit musí mít i strana oprávněná," řekl Kysela. Kaslová by tak mohla požádat o výkon pravomocného rozhodnutí. Hrad také nese riziko, že v případě neúspěchu u NS bude s omluvou v prodlení.

Nutit kancelář k omluvě by mohly podle Kysely exekuční úřady pokutami. "Paradoxně, když prezident řekne svému kancléři, ať se za žádnou cenu neomlouvá, tak pokuty za to bude platit Česká republika," uvedl Kysela. Myslí si, že bylo na začátku sporu možné žalovat přímo Zemana, a nikoliv jeho kancelář.

Kancelář prezidenta své dovolání opírá o to, že by bylo precedentem, kdyby stát byl odpovědný za prezidentova slova. Proti Česku by pak podle ní mohla směřovat řada žalob. "Konstrukce kanceláře je podle mě neudržitelná. Říká, že prezidenta nemůžete žalovat, protože má indemnitu, a zároveň nemůžete žalovat ČR, protože by to bylo absurdní. To nejde. Nemůžete být v situaci, že se někdo nedomůže svého práva, protože nemůže žalovat ani jednoho, ani druhého," řekl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…