Zaorálek uskutečnil Schwarzenbergův plán: Američané budou v Česku školit "demokratické aktivisty“ a platit to bude...

23.01.2015 17:50

V Praze nyní vzniká mezinárodní Centrum pro občanskou společnost, kde si mají vyměňovat zkušenosti demokratičtí aktivisté z východní Evropy, Ruska a Střední Asie. O jeho zřízení začal vyjednávat s Američany a Švédy ještě bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Jeho nástupce tento nápad převzal a byl to shodou okolností jeden z prvních bodů, které řešil v roli šéfa diplomacie. Informovaly o tom dnešní Lidové noviny.

Zaorálek uskutečnil Schwarzenbergův plán: Američané budou v Česku školit "demokratické aktivisty“ a platit to bude...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek

Centrum zatím vzniká pod anglickým názvem "Prague Civil Society Centre“. Jedním ze tří zakladatelů centra je organizace Člověk v tísni. Prvním ředitelem centra má být dosavadní vedoucí východoevropských projektů Člověka v tísni Rostislav Valvoda. Dalšími zakladateli centra podle listu jsou polský Instytut Spraw Publicznych a norská nevládní organizace Human Rights House Foundation.

Rádi bychom v Praze dali dohromady jakýsi think tank

O zřízení kamenného místa, kde by si demokratičtí aktivisté z východní Evropy, Ruska a Střední Asie vyměňovali zkušenosti a informace, začal jednat bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jeho nástupce Lubomír Zaorálek nápad převzal. "Rádi bychom v Praze dali dohromady jakýsi think tank, který by se soustředěně věnoval tomu, jak pomoci občanské společnosti a zvládat procesy na hranicích Evropy, které vypadají velice složitě,“ řekl listu Zaorálek loni na začátku února krátce před ruskou invazí na Krym.

Zaorálek tehdy zřízení centra probíral s náměstkyní amerického ministra zahraničí Victorií Nulandovou. Co si máme představit konkrétně pod činností centra, se zatím tají, vše prý bude oznámeno při jeho slavnostním otevření 19. února.

Dárců, kteří umožní provoz centra, je pět. Kdo jimi jsou, se zatím tají

Jedním z těch, kdo na provoz centra přispějí, bude česká vláda. Kteří další přispěvatelé budou a jakými částkami přispějí, bude prý oznámeno také až při slavnostním otevření centra. "Teď mohu jen říct, že donorů je pět a jsou mezi nimi čeští i zahraniční, vládní i soukromí dárci,“ řekla deníku Gabriela Dlouhá z přípravného týmu střediska.

Součástí českého příspěvku má být i zvýhodněný pronájem prostor pro centrum. Mluvčí pražského magistrátu listu potvrdila, že město má pro centrum připravené tři kanceláře v Opletalově ulici v Praze 1 za "nekomerční nájem“. Předpokladem pro podepsání nájemní smlouvy je souhlas Rady hlavního města Prahy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…