Zaplať bůh, že se u nás politici starají o názor voliče, pochvaloval si ekonom Singer

03.01.2017 19:15

Někdejší guvernér České národní banky Miroslav Singer zavítal ke Světlaně Witowské do Interview ČT24. Vysvětloval, čím je dáno, že se teď českému rozpočtu tak daří. Rozpočet za rok 2016 skončil v přebytku takřka 62 miliard. Pomohly nám prý evropské dotace, kontrolní hlášení k DPH a doporučil několik změn. Třeba více investovat do obrany.

Zaplať bůh, že se u nás politici starají o názor voliče, pochvaloval si ekonom Singer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer

Pozitivní výsledek rozpočtu má asi tři faktory. První je, že proplacení evropských dotací spadlo až do tohoto období. Druhým faktorem je o něco větší optimismus firem a domácností a třetí faktor je, že úředníci ministerstva financí bývají hodně konzervativní a stavějí rozpočet tak, aby raději na konci skončil o něco lépe, než se předpokládalo. Ve výběru daní pomohlo i zavedení kontrolního hlášení k DPH, na což upozorňují i současní členové Bankovní rady ČNB. „Věřím svým bývalým kolegům v tom, že to kontrolní hlášení něco zlepšilo,“ podotkl Singer.

Osobně však prý nemá ambici radit politikům, co by měli dělat. To, co ČNB vnímala vždycky trochu negativně, je fakt, že máme velký poměr mandatorních neboli povinných výdajů, takže tady bych asi přemýšlel o úpravě, kdybych šel tím liberálním směrem,“ zaznělo z úst hosta. Českou ekonomiku také ovlivňují politické tahanice neboli hry a podle Singera je dobře, že se to děje. „Zaplať pánbůh, že žijeme v demokratické společnosti, kde probíhají politické hry, kde se politici starají o to, co si myslí volič.“

Když měl odpovídat na otázku, jaký ministr financí byl lepší, zůstával Singer poměrně opatrný. V guvernérských časech se mu však dobře spolupracovalo s Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a Andrejem Babišem (ANO), protože drželi slovo.

Ekonomice se sice daří, ale podle Singera teď zažíváme těžší politické střety, ať už jde o uprchlickou krizi nebo jiné otázky. Situace je prý taková, že bychom si mohli dovolit zvýšit i investice do obrany, jak to požaduje budoucí prezident USA Donald Trump. „Nevidím důvod, proč to nedělat, když je bezpečnostní situace poměrně nejistá a naše ekonomika si to může dovolit,“ vyjádřil jasně svůj názor host.

Nakonec došlo i na možné ukončení oslabování koruny. Po skončení intervencí se prý kurz moc neustálí, bude se hýbat. „Bude se určitě hýbat víc než v roce 2013 před zavedením intervencí,“ prozradil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …