Ze Sobotky udělali v Americe „havlistu". Snad mu to vydrží i domů, těší se Schwarzenberg

21.11.2014 6:41

Ještě před dvěma týdny to prý vypadalo, že premiér Bohuslav Sobotka zcela akceptuje novou koncepci české zahraniční politiky, kterou na začátku letošního roku po příchodu na Ministerstvo zahraničních věcí začal propagovat náměstek Petr Drulák, hlavní ideolog úřadu ministra Zaorálka. Nyní však z USA zazněla tvrdá Sobotkova kritika právě na Druláka. Podle Lidových novin udělali v USA ze Sobotky „havlistu“.

Ze Sobotky udělali v Americe „havlistu". Snad mu to vydrží i domů, těší se Schwarzenberg
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Od svého vzniku se Česká republika při tvorbě zahraniční politiky dovolávala vizí svého prvního prezidenta. Vrcholné okamžiky nastaly ve dvou obdobích, kdy v Černínském paláci stanul Havlův bývalý kancléř Karel Schwarzenberg. Jenže po nástupu Lubomíra Zaorálka začal jeho blízký spolupracovník Petr Drulák zcela překopávat dosavadní politiku.

Praktickým důsledkem jeho „odklonu od lidskoprávní doktríny“ byly čilé kontakty s Čínou nebo zdrženlivý postoj k sankcím proti Rusku. Premiér Sobotka se na této politice podílel (na začátku příštího roku má sám letět na státní návštěvu Číny). Nyní se však ve Washingtonu zúčastnil slavnostního odhalení busty Václava Havla a přímo z Ameriky vyslal nečekaný vzkaz: „Pan náměstek Drulák, stejně jako další zaměstnanci vlády, musí respektovat politiku vlády,“ uvedl. Ve spojení s jeho několika projevy oslavujícími Havla a jeho politiku to prý lze stěží chápat jinak než jako odklon od dosavadní politiky.

Sobotkova slova podpořil i Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny, který se s ním ceremonie účastnil. „Předpokládám, že naše projevy poslouchali také vysocí státní úředníci,“ uvedl on. V tu chvíli se rozhodl do věci vložit sám ministr Zaorálek: „Je nesmysl, že tato cesta jde proti Havlovu pojetí. Jen ho adaptuje na současný svět,“ hájil Drulákovy představy. „To, že máme odkaz prezidenta Havla, neznamená, že budeme pouze neustále opakovat jeho věty o lidských právech,“ zdůraznil pro Lidové noviny.

Jeho předchůdce Schwarzenberg naopak ocenil, že premiér a šéf sněmovny prozřeli, když viděli, jak můžeme být za dodržování lidských práv vyznamenáni. „Doufám, že jim to vydrží i přes Atlantik,“ vzkázal.

Podle politologa Kamila Švece, kterého LN oslovily, byl Sobotka loajálním zastáncem vládní zahraniční politiky. Cesta do USA z něj však překvapivě udělala „havlistu“. Expert na mezinárodní vztahy Michael Romancov ale nevylučuje, že se jedná jen o pózu pro americké hostitele a po návratu se vše vrátí do starých kolejí. Podle něj Sobotkovi nepůjde ani tak o Rusku nebo Čínu, ale spíše o sympatie stoupenců prezidenta Zemana na jarním volebním kongresu ČSSD.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …