Zeman jednal s manažery čínské státní firmy CITIC Group, řešily se její investiční plány na českém území

18.04.2018 20:40

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jednal se zástupci čínské státní firmy CITIC Group. Schůzky se účastnili i předseda představenstva holdingu Čchang Čen-ming a další šéfové nejvýznamnějších firem holdingu, informovala ČTK. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že se jednalo o investičních plánech společnosti CITIC Group v České republice.

Zeman jednal s manažery čínské státní firmy CITIC Group, řešily se její investiční plány na českém území
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Firemní delegaci k Zemanovi doprovodila čínská velvyslankyně v ČR Ma Kche-čching. ČTK informovala o tom, že firma CITIC Group by se měla stát akcionářem skupiny CEFC Europe, v jejímž čele stojí Jaroslav Tvrdík. Ve čtvrtek prý bude čínská delegace jednat i s premiérem Andrejem Babišem.

Schůzka trvala zhruba hodinu. Jednání se zúčastnilo kolem patnácti lidí, kromě Tvrdíka se jí účastnili například kancléř prezidenta Vratislav Mynář nebo Zemanův poradce Martin Nejedlý. Hospodářské noviny napsaly, že zástupci CITIC Group již jednají několik dnů v Česku se zástupci všech firem, ve kterých získala CEFC podíl.

Českou republiku si CEFC před časem vybrala coby sídlo svých evropských aktivit. V Česku již koupila podíly v několika firmách, a to například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu. CEFC Europe spravuje v ČR aktiva přes 1,5 miliardy eur.

Zprávy o přesunech mezi CEFC a CITIC Group byly zveřejněny poté, co vyšly najevo problémy šéfa CEFC a poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-minga, který je aktuálně vyšetřován kvůli podezření z porušení zákona. CEFC v prohlášení uvedla, že odejde z jejího vedení i z akcionářské struktury. Spojení obou firem dosud dojednáno nebylo a dokončení obchodu pravděpodobně zabere několik měsíců.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…