Zeman nás směruje možná až k fašismu, burcuje Pečinka z Reflexu

26.06.2013 8:14

Komentátor Reflexu Bohumil Pečinka varuje pře další expanzí politických pravomocí Miloše Zemana. Prezident se podle něj snaží rozbít polistopadový systém a na konci této cesty může být režim ve stylu italského fašismu. Lidé by proti tomu prý měli vystoupit.

Zeman nás směruje možná až k fašismu, burcuje Pečinka z Reflexu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok si připíjí s Vratislavem Mynářem

„Na konci této cesty je nevolební diktatura, autoritativní stát nebo dokonce fašismus jihoevropského typu,“ obává se Pečinka. Zemanova vláda je totiž podle něj v rozporu s většinou v Poslanecké sněmovně, základním principem parlamentní demokracie a mimoto s celou dosavadní politickou praxí.

„Rusnokovo snažení sestavit vládu pouze na základě volného rozhodnutí prezidenta bez vazby na sněmovnu, dostává ráz vytváření protektorátní vlády se všemi hanlivými konotacemi, jaké v české historii toto označení dodnes má,“ dodává dokonce.

Protektorem je v tomto případě sám Zeman, snažící se navodit iluzi, že lze vládnout bez většiny v Poslanecké sněmovně. Navíc kombinovaná s jeho snahou obracet se přímo na veřejnost a nadbíhat tradičním protiparlamentním afektům davu. Možná si prý milovník bonmotů vzpomene i na ten o parlamentu coby žvanírně, který měl tolik rád Lenin.

Je také pravděpodobné, že značná část veřejnosti bude prezidenta za rozbití ústavních zvyklostí oslavovat jako hrdinu. Pečinka doufá, že v této zemi žijí i lidé,  kterým také vadí korupce a sněmovní obstrukce, ale současně chápe, že chytračení s ústavními principy není cesta k řešení.

Nikdo neví, do jakých oblastí se prezident Zeman ještě rozhodne expandovat. A když k tomu připočteme, že si zároveň větší díl moci vynucují státní zástupci, je podle komentátora nezbytné, aby i tato část veřejnosti vyjádřila svůj názor. „A to nejen duchaplnými postřehy na Facebooku a kolážemi na internetu,“ upřesňuje. Dnes se totiž podle něj nehraje o pár procent po jednu či druhou stranu, ale o polistopadový systém jako celek.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…