Zeman navrhl kandidáta na ústavního soudce. Do dvou měsíců rozhodne Senát

07.10.2014 17:25

Prezident Miloš Zeman dnes navrhl místopředsedu České advokátní komory Davida Uhlíře do funkce soudce Ústavního soudu. Informoval o tom tiskový odbor Hradu. Zda se Uhlíř, který je mimo jiné zakládajícím partnerem advokátní kanceláře Uhlíř, Homola a společníci, stane ústavním soudcem, rozhodne do dvou měsíců Senát.

Zeman navrhl kandidáta na ústavního soudce. Do dvou měsíců rozhodne Senát
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Otrokovicích

„Mám z toho velikou radost. Je to nejkrásnější práce, kterou právník může dělat,“ řekl dnes v reakci Uhlíř. „Moje doména je občanské právo, mám 35 let zkušeností s pohledem na právo zezdola, z pohledu uživatelů, spotřebitelů práva, tak doufám, že to je skutečnost, která může přijít vhod,“ poznamenal také.

Uhlíř má nahradit Ivanu Janů, která skončila v září

Uhlíř by měl nahradit Ivanu Janů, která u Ústavního soudu působila už od roku 1993 a v polovině září jí vypršelo druhé funkční období. Soud má od té doby jen 14 soudců místo 15, což v praxi znamená větší příděl spisů pro stávající soudce.

Zeman chodí své nominanty na funkci ústavních soudců osobně obhajovat do Senátu. Zda tomu tak bude i v Uhlířově případě, zatím není jasné. „O případné návštěvě budeme informovat,“ sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Uhlíř by se rád ještě před jednáním horní komory s prezidentem setkal.

Uhlíř se zaměřuje na občanské a obchodní právo

Uhlíř působí v advokacii od roku 1979. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde v současné době přednáší. Zaměřuje se především na občanské a obchodní právo. V minulosti pracoval také jako tajemník pražského magistrátu.

V profesní organizaci advokátů je nejen místopředsedou, ale rovněž členem zkušební komise pro občanské, rodinné a pracovní právo. Komoru reprezentuje i v mezinárodních organizacích, například v Union International des Avocats.

Je také insolvenčním správcem se zvláštním povolením pro insolvenční řízení finančních institucí a velkých společností a likvidátorem obchodních společností.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…