Zeman odmítl jet do Kanady. Dokud nezruší víza

19.07.2013 18:32

Prezident Miloš Zeman by se zřejmě nikdy nevypravil do Kanady, pokud by přetrvávala vízová povinnost pro české občany. Naznačil to dnes v rozhovoru s ČTK ředitel prezidentova zahraničního odboru Hynek Kmoníček.

Zeman odmítl jet do Kanady. Dokud nezruší víza
Foto: Petr Kupka
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Osvětimanech

Podle kanadské diplomacie potřebují pro cestu do Kanady vízum všichni občané ČR, tedy i hlava státu. ,,Já si nedokážu představit, že by pan prezident požádal o vízum do Kanady," prohlásil Kmoníček.

Od obnovení víz uplynuly tento měsíc čtyři roky. Česká diplomacie to od začátku vnímá nelibě a tlačí na jejich zrušení. Podle Kmoníčka je české úsilí ze strany Ministerstva zahraničních věcí "slušně ošetřeno". Praha dlouhodobě spojuje vízovou povinnost se svým souhlasem se schvalováním obchodních a ekonomických dohod mezi EU a Kanadou.

Podle Kanady už nejsme nebezpečná země

"Pro nás je tato situace problém, a když nám někdo dělá problém, my mu ho uděláme také," uvedl Kmoníček. Podle něj to kanadští představitelé slyšeli asi už ve čtyřiceti diplomatických variantách. Kmoníček současně ocenil to, že Kanada po letech změnila svoje imigrační zákony a zařadila Česko do skupiny takzvaných bezpečných zemí. To ale podle velvyslanectví Kanady automaticky neznamená, že víza budou zrušena.

Kanada víza obnovila v červenci 2009 kvůli přílivu Čechů, kteří za oceánem hledali azyl. Šlo hlavně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus. Podle některých zdrojů čeští žadatelé ale zneužívali tamní azylový systém a odchody měly ekonomický podtext. Kanada uváděla, že vízy se hromadným příchodům brání. Za čtyři roky vízové povinnosti vydala Kanada 30 714 víz českým občanům, 513 jich vydat odmítla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: lze, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…