Zeman při setkání s prezidentem Číny: Neuznáváme samostatnost Tibetu. Tchaj-wan je součástí Číny

27.10.2014 10:54

Poslední den oficiální návštěvy Číny stráví prezident Miloš Zeman v hlavním čínském městě Pekingu. Zde se již dopoledne (SEČ) setkal se svým protějškem Si Ťin-pchingem. ParlamentníListy.cz přinášejí zásadní vyjádření české hlavy státu stran zahraniční diplomacie.

Zeman při setkání s prezidentem Číny: Neuznáváme samostatnost Tibetu. Tchaj-wan je součástí Číny
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman s čínským prezidentem SI Ťin-pchingem na náměstí Nebeského klidu v Pekingu při uvítacím ceremoniálu

„Přicházíme s úmyslem rozvíjet společné vztahy s plným respektem zájmů našich zemí. Proto já ani vláda neuznáváme samostatný Tibet a nehodláme se jakkoliv vměšovat do vašich záležitostí. Věříme, že se vám v dohledné době podaří sjednotit s Tchaj-wanem, který považujeme za integrální součást Číny,“ prohlásil český prezident. 

Nutno podotknout, že prezident Zeman svým vyjádřením, zejména ohledně Tibetu, de facto potvrdil stanovisko ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který v dubnu na pracovní návštěvě Číny vydal společně se svým čínským protějškem tiskové prohlášení, v němž uvádí, že Česká republika považuje Tibet za neoddělitelnou součást čínského území.

„Obě strany respektují cesty rozvoje zvolené s ohledem na situaci v obou zemích a jejich vnitřní a zahraniční politiku. Znovu potvrdily dodržování zásady nevměšování se do vnitřních záležitostí tak, jak je vyjádřeno v Chartě OSN. Česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území. Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě,“ stojí v tiskovém prohlášení českého a čínského ministra zahraničí.

Tisková zpráva k přečtení ZDE.

Státní návštěva Zemana v Číně - ParlamentníListy.cz v centru dění

Na státní návštěvu Číny odletěl prezident Zeman ve čtvrtek. Součástí delegace, která českou hlavu státu doprovází, je například ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček či hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Součástí podnikatelské delegace jsou i dva bývalí významní politici, expremiér Petr Nečas a bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. V Číně je také prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Oficiální návštěvu Číny zahájil prezident v pátek v západočínském městě Čcheng-tu. Zde se zúčastnil Západočínského mezinárodního veletrhu, na kterém prezentovala své výrobky i řada českých firem. Kromě českých podnikatelů se Zeman setkal i s čínským vicepremiérem Ma Kaiem, s nímž mimo jiné hovořil o zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Čchceng-tu či o úmyslu otevřít v tomto západočínském městě český konzulát (více ZDE).

Během soboty se prezidentská delegace přesunula do města Tchien-ťin, kde se česká hlava státu setkala se starostou města a místní tajemnicí Komunistické strany. Ve městě sídlí čínská pobočka úvěrové společnosti Home Credit skupiny PPF Petra Kellnera, s jejímiž představiteli se Zeman rovněž setkal (více ZDE).

Neděli již prezident strávil v hlavním městě Číny – Pekingu, kde se zúčastnil Česko-čínského podnikatelského fóra, jež pořádala centrální banka Bank of China. Zde se česká hlava státu vyjádřila pro zrušení víz pro čínské občany a řekla, že by přivítala vstup Bank of China na český trh. K druhému v pořadí zřejmě dojde. Pobočku by v Česku měla banka podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka otevřít nejpozději v příštím roce.

Státní návštěva českého prezidenta bude zakončena dnes (tj. v pondělí). Tento den se již hlava státu setkala s oběma nejvyššími představiteli Čínské lidové republiky – premiérem Li Kche-čchiangem a zejména prezidentem Si Ťching-pingem, na setkání zazněl i výše zmiňovaný výrok prezidenta k Tibetu a Tchaj-wanu. Při přijetí u čínské hlavy státu měl Zemana podle informací ParlamentníchListů.cz doprovázet i podnikatel Petr Kellner, který již řadu let v Číně podniká. Během dne by také mělo být podepsáno několik smluv, týkajících se například přípravy animované pohádky Krteček a panda. Spekuluje se také o prodeji části společnosti J&T ((více ZDE).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…