Zeman přivítá rakouského prezidenta na nádraží u Lán

03.04.2016 13:47

Prezident Miloš Zeman přivítá svého končícího kolegu, rakouského prezidenta Heinze Fischera, na stochovském nádraží u Lán na Kladensku. Připomene tak první zahraniční návštěvu po vzniku Československa, kterou byl právě příjezd rakouského prezidenta na stochovské nádraží v roce 1919. Tehdy tam nejvyššího rakouského představitele přivítal první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. ČTK to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman přivítá rakouského prezidenta na nádraží u Lán
Foto: Hanka Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Po uvítání bude následovat program na zámku v Lánech. Fischer tak bude po čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi druhým cizím státníkem, se kterým se Zeman v Lánech setká. Příjezd Fischera na rozlučkovou návštěvu je podle Ovčáčka naplánován na 12. dubna. „Připomínám, že jsou s panem prezidentem přátelé, to znamená, je to přátelská záležitost,“ řekl Ovčáček k chystané návštěvě.

Hrad má proto v plánu neobvyklé přijetí. „Připravujeme velmi zvláštní a slavnostní událost, protože první zahraniční návštěva v Československé republice proběhla v roce 1919 a byl to právě rakouský prezident,“ poznamenal Ovčáček s připomínkou tehdejší významné československé poválečné hospodářské výpomoci Rakousku.

Černá Hora podle Zemana patří do NATO

„My připravujeme taktéž přivítání pana prezidenta na nádraží ve Stochově. Měl by do toho být zapojen také historický salónní vůz,“ podotkl hradní mluvčí. Po přivítání bude následovat program na zámku v Lánech.

Oba prezidenti by se spolu měli bavit o aktuálních otázkách, jako je migrační krize, řekl Ovčáček. „Ale samozřejmě je to i příležitost k přátelskému setkání. A mohu poukázat na jednu věc – když probíhala volební kampaň pro přímou prezidentskou volbu, tak se Heinz Fischer sešel s Milošem Zemanem. Bylo to určité vyjádření podpory,“ dodal.

O necelý týden dříve do Česka přijede černohorský prezident Filip Vujanović. S ním by měl Zeman podle Ovčáčka jednat především o snaze Černé Hory vstoupit do NATO. „Tato aktivita má jasnou podporu České republiky i pana prezidenta,“ poznamenal. Dále by se mohli podle něj bavit o hospodářské spolupráci a o bezpečnostních a migračních otázkách. „Je to země, která může být ohrožena migrační krizí, pokud by došlo k přesměrování toku migrantů, takže to je také téma, které by se mohlo objevit na jednání s černohorským prezidentem,“ dodal mluvčí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…