Zeman se rozpovídal pro zahraniční tisk. Prozradil, co rozhodně neudělá po volbách

22.09.2013 21:38

Prezident Miloš Zeman poukázal v rozhovoru pro deník Financial Times (FT) na rozdíly v přístupu k Evropské unii, které jsou mezi ním a britským premiérem Davidem Cameronem. Podle textu, který se dnes objevil na internetových stránkách deníku, Zeman také prohlásil, že po říjnových parlamentních volbách v Česku nepodpoří vládní koalici, která by sestávala ze stran z různých konců politického spektra.

Zeman se rozpovídal pro zahraniční tisk. Prozradil, co rozhodně neudělá po volbách
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman s dcerou Kateřinou navštívil Pardubický kraj

Prezident podle deníku připomněl, že britský ministerský předseda v rozhovoru s jistým evropským úředníkem zdůrazňoval potřebu spolupráce mezi Velkou Británií a Evropskou unií. "To je rozdíl mezi Václavem Klausem a mnou a Cameronem a mnou. My s EU nespolupracujeme, my EU jsme," prohlásil pro FT.

ČR by se podle jeho slov pro deník neměla připojovat ke smlouvě o rozpočtové odpovědnosti. Česká republika se přitom právě svým odmítnutím fiskálního kompaktu ocitla na stejné straně jako Velké Británie. Ostatní země EU se k loňské dohodě připojily.

Zeman jako úleva pro EU 

Deník připomíná, že pro mnoho lidí v Bruselu byl Zemanův nástup po deseti letech Klausova euroskeptického úřadování vítanou úlevou. Zeman také pozval šéfa Evropské komise Josého Barrosa, aby s ním nad Pražským hradem vztyčil evropskou vlajku.

V rozhovoru pro deník ale Zeman zkritizoval snahy Bruselu o mikrořízení, jako je prosazování větších varovných nápisů na krabičkách cigaret či zavádění úsporných žárovek. "Jednu mám na chalupě a vypadá to tam jako na hřbitově," cituje Zemana prestižní deník, který také napsal, že Zeman při asi hodinovém interview neustále kouřil. Prezident s novináři z FT mluvil při své návštěvě Bruselu tento týden, při níž se také negativně vymezil vůči nyní Evropským parlamentem projednávané směrnici regulující prodej tabákových výrobků.

Základem jsou svobodné volby

List podotýká, že Zemanovy aktivity z doby okolo pádu vlády premiéra Petra Nečase a jmenování vlády nové vyvolaly v Bruselu zdvižená obočí. Komise chce v poslední době více monitorovat, zda není například v Rumunsku či Maďarsku pošlapávána vláda práva a ústavnost. Podle FT ale úředník Evropské komise, který se problematikou zabývá, zdůraznil, že Zemanův postup okolo jmenování vlády Jiřího Rusnoka byl sice zaznamenán, ale prezident tím neporušil své ústavní pravomoci.

"Někdy jsem obviňován z toho, že jsem diktátor, protože jsem vyvolal mimořádné volby tím, že jsem jmenoval přechodnou vládu. Umíte si představit diktátora, který vyvolá ve vlastní zemi svobodné volby?" zeptal se v rozhovoru pro Financial Times Zeman. Nutnými prvky demokratického vládnutí jsou podle něj svobodné volby a "silné opoziční strany". Zeman také v rozhovoru bránil maďarského premiéra Viktora Orbána s tím, že čelil obému.

Prezident také několikrát zmínil britského premiéra Winstona Churchilla a francouzského státníka Charlese de Gaulla jako někdejší politické hrdiny, kteří oba dvakrát sjednotili své země. A de Gaullovi se to povedlo po dvanáctileté přestávce. FT připomínají, že Zeman se vrátil po jedenácti letech mimo politiku. Na otázku, zda se tedy vidí jako sjednotitel gaullistického střihu, Zeman podle listu odpověděl: "Jsem jen čestný předseda Strany práv občanů. Nezasahuji do vnitřních věcí žádné politické strany, včetně té mé. Jako prezident musím být nadstranický."

Zeman podle FT na současné politické mapě Evropy vidí příliš mnoho stranických funkcionářů a příliš málo lídrů. On sám uvedl, že je moc "osob", ale málo "osobností". K tomu, že silné osobnosti obdivuje, se v rozhovoru přiznal. "Je důležitější být osobnost než osoba v politické straně," uvedl. Na jiném místě se Zeman otázal, zda prezident nesmí být politik. A pokud ne, zda je takový prezident vůbec potřeba.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…