Země ropy a velmi zručného prezidenta. Byli jsme na přednášce o Kazachstánu

30.04.2015 21:44

REPORTÁŽ O politickém a ekonomickém vývoji ve střední Asii přednášel ve středu odpoledne v Olomouci dlouholetý diplomat Bedřich Kopecký. Přednáška se konala na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Řeč byla mimo jiné o Kazachstánu a tamních prezidentských volbách, v nichž Nursultan Nazarbajev obhájil znovu svůj úřad, a stal se tak už popáté prezidentem.

Země ropy a velmi zručného prezidenta. Byli jsme na přednášce o Kazachstánu
Foto: Petr Kupka
Popisek: Dlouholetý diplomat Bedřich Kopecký na přednášce pro studenty Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci

Poradce premiéra a zkušený kariérní diplomat Bedřich Kopecký, který už sloužil například v Uzbekistánu, Polsku a Kazachstánu a o němž se uvažuje jako o možném nástupci českého velvyslance na Ukrajině Ivana Počucha, kterému v létě končí mandát, začal svou přednášku historickým exkurzem do éry vlády Stalina, na jehož rozkaz byly na Sibiř a do Kazachstánu deportovány celé národy. „Během jediné noci to bylo 300 tisíc Kurdů v roce 1944. Byli samozřejmě vyhnáni s tím, že v těch čtyřicetistupňových mrazech jich většina zahyne. Kazaši, kteří během druhé světové války hladověli, je však přijímali s otevřenou náručí. Když se dívám, jak někteří vyvolávají hysterie kvůli tomu, že bychom měli přijmout sedmdesát Syřanů, tak se skoro stydím,“ řekl na úvod asi dvacítce studentů.

Situace po rozpadu SSSR

Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 země střední Asie podle Kopeckého vůbec nevěděly, co si mají počít se svou samostatností. „Nejdéle váhal Nazarbajev, proto Kazachstán vyhlásil nezávislost až jako poslední 16. prosince 1991,“ řekl dále diplomat. Nazarbajev se podle něj obával vypuknutí chaosu či občanské války právě kvůli velkému množství různých národností v zemi.

Volby v Kazachstánu a devalvace měny

K nedávným předčasným volbám v Kazachstánu pak Kopecký poznamenal: „Je samozřejmé, že tyto volby podle našich měřítek nebyly férové, nebyly spravedlivé a svobodné z hlediska přístupu kandidátů, i když tam vždycky nějací formálně jsou. Zase si ale musíme uvědomit, že kdyby tam svobodné volby možné byly, Nazarbajev by v nich zřejmě dvě třetiny hlasů získal,“ domníval se Kopecký. Autoritářský prezident, který této středoasijské zemi vládne nepřetržitě od roku 1991, získal v těchto volbách rekordních 97,7 procenta hlasů.

Nazarbajevovi je totiž prý hodně Kazachů vděčných za to, že zemi provedl krizovými devadesátými roky k dnešnímu stavu. Kopecký se zmínil také o značném nerostném bohatství země. „Kazachstán předhonil Austrálii a Kanadu v těžbě uranu, v airbusech je dnes už víc než třicet procent titanu z Kazachstánu,“ řekl a pokračoval srovnáním s Uzbekistánem v HDP na obyvatele. „Kazachstán má na hlavu kolem dvanácti tisíc dolarů, zatímco Uzbekistán zůstal na třech a půl tisících. Startovací podmínky měl přitom Uzbekistán lepší. Je to dané tím, že ekonomická politika Kazachstánu je mnohem liberálnější, umožnila vytvořit střední třídu. A kazašská měna tenge je celkem volně směnitelná, kdežto uzbeckým sumem si můžete tak akorát zapálit cigaretu,“ vysvětlil.

Právě kazašská měna, respektive snaha ji devalvovat v reakci na pokles cen ropy byla podle Kopeckého hlavní motivací k vypsání předčasných prezidentských voleb. Navíc Kazachstán před časem vstoupil do Eurasijského svazu, a je tedy více propojený s rublem.

Pokud Rusové začnou o Krymu, Kazaši neslyší

Následně zkušený diplomat ocenil, že Kazachstán dokázal jak s Ruskem, tak s Čínou uzavřít dohodu o průběhu státních hranic, což se nepodařilo Ukrajině. V souvislosti s ukrajinskou krizí pak uvedl: „Vzhledem k tomu, že Kazachstán má také silnou ruskou menšinu a jeho severní teritoria nebyla vždycky kazašská, už pokud šlo o Gruzii, Kazachstán nikdy nepřistoupil na uznání Jižní Osetie a Abcházie. Jestliže Rusové začnou mluvit o uznání anexe Krymu, Kazaši neslyší. Neustále totiž mají na paměti, že oni by mohli být také na řadě.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Petr Kupka

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…