Zhluboka dýchat, paní Angelo. Po tomto návrhu jejího poslance půjdou na kancléřku nejspíš mdloby

14.10.2016 14:07

CDU kancléřky Angely Merkelové po dlouhé měsíce nazývá protiuprchlickou a euroskeptickou Alternative für Deutschland (AfD) krajně pravicovou stranou. Někteří poslanci křesťanských demokratů však nyní začínají měnit názor a jeden z nich dokonce vyzval k vytvoření společné koalice.

Zhluboka dýchat, paní Angelo. Po tomto návrhu jejího poslance půjdou na kancléřku nejspíš mdloby
Foto: archív autora
Popisek: Angela Merkelová

AfD uspěla prakticky ve všech zemských volbách, které se v posledních měsících v Německu konaly. Na začátku září dokonce AfD předstihla ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko i samotnou CDU a v Sasku-Anhaltsku získala přes 24 %. Špatně si nevedla protestní strana ani nedávno v Berlíně, když sice skončila na pátém místě, ale za druhou CDU zaostala jen o 3,4 %. Podle průzkumů navíc AfD posiluje i na celostátní úrovni a nyní by ji volilo 16 % Němců.

Prudký nárůst preferencí ještě nedávno zostouzené strany, v jejímž čele stojí charismatická rodačka z Drážďan Frauke Petryová, nutí některé představitele CDU ke změně jejich postojů. A to přesto, že AfD od začátku velmi nevybíravě kritizuje šéfku strany Angelu Merkelovou. Jako první se pozitivně vyjádřil o možné spolupráci mezi CDU a AfD vlivný člen křesťanských demokratů Hermann Winkler, který byl v letech 2004 až 2007 ministrem v Sasku a nyní zasedá v Evropském parlamentu.

Winkler se k překvapení mnoha svých stranických kolegů nechal slyšet, že pokud spolupráce s AfD zajistí konzervativní většinu a kancléřce Merkelové kontrolu nad politickým děním v zemi, potom by měla taková koalice dostat prostor v jednotlivých spolkových zemích i na celostátní úrovni. Pro kancléřku Merkelovou se tím rýsuje další z celé řady problémů, kterým musí v posledních měsících čelit. Lze si stěží představit, že by chtěla něco takového posvětit.

Její přistěhovalecká politika otevřených dveřích je běžně kritizována koaličním partnerem CSU, v jejímž čele stojí bavorský premiér Horst Seehofer. Ale ani on si nedovolil nahlas vyslovit myšlenku, že by bylo možné byť jen uvažovat o spolupráci s ostrakizovanou AfD. Podle německých médií není Winkler ve straně se svým názorem osamocený, ale stranické špičky zatím vytváření koalic s AfD rezolutně odmítají.

Winkler se obává, že pokud se bude CDU trvale koalici s AfD bránit, může nakonec Německo zcela ovládnout levice. Vysocí představitelé ostatních politických stran však podobné varianty odmítají. Místopředseda SPS Ralf Stegner například nedávno řekl, že by „demokratické strany v zemi měly vůči AfD zaujmout jasný postoj“. „Ten, kdo načichne spoluprací s takovou stranou, se dočká jen ztráty důvěry u svých voličů.“ Kolega Winklera z Evropského parlamentu Elmar Brok zase označil AfD za největší hrozbu pro EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…