Známý psychiatr: Zůstat duševně zdravý dnes není těžší, jen jsme rozmazlenější

16.08.2014 12:31

Pokud by měl být zrušen Národní ústav duševního zdraví, který se má příští rok otevřít v Klecanech, byl by to projev největší stupidity. V rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes to uvedl ředitel Psychiatrického centra Praha v Bohnicích Cyril Höschl.

Známý psychiatr: Zůstat duševně zdravý dnes není těžší, jen jsme rozmazlenější
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

„V téhle fázi, kdy už je budova téměř před kolaudací, by to byl projev největší stupidity,“ řekl Höschl s tím, že si nepřipouští, že tato varianta nastane. „Máme snad vracet do Bruselu miliardu a zůstane barák, se kterým si nikdo nebude vědět rady?“ řekl s tím, že v takovém případě bychom se museli vzdát všech ambic na excelentní psychiatrický výzkum s mezinárodní účastí.

Hrozbu zrušení centra přinesla krize a odklánění státních peněz

Jak k tomu, že právě budovanému centru hrozí zrušení, vůbec došlo? Podle Höschla vše běželo hladce až do chvíle, kdy se začala za pochodu měnit pravidla hry. „Když to hodně zjednoduším, v roce 2009 přišla krize a předpokládaný nárůst peněz ze státního rozpočtu do vědy a výzkumu se jednak snížil, a jednak se peníze začaly odklánět i mimo udržitelnost center,“ vysvětlil a pro lepší objasnění přidal příměr: „To je, jakoby někdo během fotbalového utkání zmenšil bránu a přemaloval lajny.“

Ústav pro nemoci mozku mají i průměrně vyspělé země

Höschl odpověděl i na otázku, proč se neobejdeme bez specializovaného ústavu na nemoci mozku. Argumentoval tím, že každá průměrně vyspělá země má takovou instituci. „Experti různých oborů se i u nás shodli, že neuropsychiatrická onemocnění mají dostat výhledově nejvyšší prioritu,“ uvedl s tím, že by nás mělo zajímat, jak dlouho někdo bude žít bez pomoci s alzheimerem či jak zredukovat expanzi deprese, kterou v Česku trpí skoro sedm set tisíc lidí.

Po antidepresivech je spánek kvalitnější než po „prášcích na spaní“

V této souvislosti zmínil, že se ukázalo, že léky proti depresi, antidepresiva, jsou vhodným pomocníkem proti úzkosti a nespavosti. „Spánek je po nich fyziologičtější než při užívání hypnotik.“ Navíc se prý ukázalo, že nárůst spotřeby antidepresiv souvisí s poklesem počtu sebevražd.

Lidé jsou nyní rozmazlenější

V rozhovoru se probíralo i to, zda je dnes těžší zůstat duševně zdravý než například v 19. století. Höschl si to nemyslí, protože se nám nyní žije objektivně lépe. „...ale lidé jsou rozmazlenější. V 19. století umírala polovina dětí dřív, než se dožila školního věku, a tyhle rány osudu brali rodiče s pokorou,“ uvedl s tím, že dnes si něco podobného neumíme představit. Nechceme umírat na běžné infekce, nesnášíme bolest.

Nárůst depresí vidí v kombinaci více příčin. „Když dnes žena na vsi sedí, smutně hledí a má zaplevelenou zahrádku, okolí ji už nepovažuje za línou a manžel ji třeba vezme k doktorovi,“ vysvětlil s tím, že máme také lepší diagnostiku a rovněž se prodlužuje věk, takže lidé se častěji deprese dožijí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…