SOS student: Petice proti školnému obnovena

07.09.2011 13:05

V rámci petiční kampaně proti novým snahám o zavedení školného na veřejných vysokých školách byl aktualizován petiční výbor SOS Student.

SOS student: Petice proti školnému obnovena
Foto: Hans Štembera
Popisek: NEPOUŽÍVAT Vysvědčení, ilustrační foto

Během července a srpna 2011 přinesla média informace o tom, že se vládní koalice, po řadě obdobných prohlášení z roku 2010, chystá prosadit zavedení školného na veřejných vysokých školách. SOS Student vedl již v minulosti několik úspěšných kampaní proti zavedení školného na VŠ. Studenti i veřejnost se několikrát jasně vyslovili proti tomuto asociálnímu opatření ze strany vlády, které je namířené proti mladé generaci a proti dostupnosti vzdělávacího systému v naší republice.

V rámci petiční kampaně proti novým snahám o zavedení školného na veřejných vysokých školách byl aktualizován petiční výbor SOS Student, který je složený ze středoškolských a vysokoškolských studentů (nové složení tedy je Jakub Holas, Ondřej Kazík, Michal Kostka, Petr Ptáček, Jan Vitvar, Stanislav Vochyán), a k 1.9.2011 byla zahájena nová kontinuální kampaň proti snahám o zavedení školného. Jen za první tři dny měsíce září obdržel petiční výbor archy se čtyřmi stovkami podpisů. V průběhu měsíce září budou akce pokračovat, tak že prvním vrcholem bude zahájení akademického školního roku na VŠ. Již nyní jsou připravovány minimálně tři akce ke sběru podpisů pod petici v Praze, současně se připravují akce na různých místech v celé republice.

SOS Student podporují různé organizace. Organizační skupina je otevřená pro všechny, jednotlivce i organizace, kdo se chtějí na kampani proti dalšímu omezování rovných příležitostí podílet. Máme v plánu další intenzifikaci kampaně, zejména v případě, že neustanou mediální, ale hlavně faktické legislativní snahy o zavedení školného. Zvláště odsuzujeme zákeřné utajované formy platby za studium spojené například v zavedení školného ve formě zápisného.

Vyzýváme všechny mladé lidi i jejich rodiče k podpoře bezplatné možnosti veřejného školství. Vyzýváme všechny vládní politické představitele, aby problémy, které stát má, a za něž mohou politici, nepřenášeli na ty, kdož ještě nevolili nebo jsou teprve prvovoliči.

Studium je i v současné době pro studenty z neprivilegovaných vrstev nákladnou záležitostí, i bez školného. Zavedení školného na veřejných vysokých školách by tak prohloubilo, i přes různé navrhované sociální polštáře rozdíly v reálných možnostech mezi chudými a bohatými studenty, pro velkou část mladých lidí by se takovéto studium stalo prakticky nedostupným.

Vzdělání nemůže být výsadou určité skupiny obyvatelstva, musí být přístupné všem. V přístupu ke vzdělávání na veřejných školách nesmí fungovat ekonomické třídící síto. Čím více lidí získá možnost kvalitního vysokoškolského vzdělávání, o to více se zlepší podmínky pro rozvoj naší ekonomické, hospodářské a kulturní úrovně.

Odmítáme tvrzení, že zavedením školného na VŠ se zlepší úroveň vysokoškolského vzdělávání. Opak je pravdou. Pokud chceme upřímně zlepšit úroveň vysokoškolského vzdělávání, dosáhneme toho jedině systémovými změnami - změnami priorit, skutečnou podporou širokého vzdělávání, vědy a výzkumu a nikoli vylučováním části obyvatelstva ze vzdělávacího procesu na základě ekonomických omezení. Nedopusťme, aby byl přístup ke vzdělání omezován z jakýchkoli důvodů - náboženských, politických, národnostních či ekonomických.

Toto vše jsou tedy důvody, proč na obnovené snahy více zpoplatnit studium na VŠ reagujeme spolu s řadou dalších organizací, iniciativ i jednotlivců obnovením kampaně proti zavedení školného na vysokých školách. Peticí proti školnému na veřejných VŠ, rozpoutáním diskuse, veřejnými vystoupeními a dalšími akcemi uděláme vše proto, abychom školné porazili!

Vzdělání není byznys! Vzdělání je právo!

Za petiční výbor zmocněnec petičního výboru: Michal Kostka

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: petice, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…