Jan Bednář: Spojené státy uvalí na Rusko další sankce

18.12.2014 14:46

Týkají se hlavně obrany, energetiky a bankovnictví

Jan Bednář: Spojené státy uvalí na Rusko další sankce
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres

Následky ekonomických sankcí namířených proti Rusku a výrazný pokles cen ropy na světových trzích v nedávné době jsou hlavními příčinami rychlého propadu hodnoty ruské měny.

To je převažující názor západních ekonomických odborníků, na něž se odvolávají světová média. 

Ekonomická agentura Bloomberg uveřejnila v úterý přehlednou tabulku s grafem, který znázorňuje souvislost strmého pádu ruského rublu a světových cen ropy během druhé poloviny letošního roku, z níž vyplývá, že hodnota ruské měny a ceny ropy se prakticky kopírují. 

Na stabilní úrovni se držel rubl až do poloviny letošního roku. V polovině července ale světem otřáslo sestřelení malajsijského civilního letadla nad východní Ukrajinou, což se obecně připisovalo na vrub jednotkám tamních proruských povstalců, ačkoli definitivní výsledky vyšetřování zatím zveřejněny nebyly. 

V důsledku toho 30. července Evropská unie a Spojené státy přijaly nové ekonomické sankce namířené proti Rusku, které už neměly být jen kosmetické, jako ty předchozí, ale byly konstruovány tak, aby v dlouhodobém výhledu opravdu zasáhly citelně ruskou ekonomiku. A ještě přísnější sankce schválily Spojené státy a Evropská unie krátce na to, 12. srpna. 

Od té doby, jak ukazují data agentury Bloomberg, se zřetelně propadá hodnota ruské měny a spolu s poklesem cen ropy na světových trzích dosahuje dnes méně než poloviny své původní hodnoty. 

Tento pro Rusko nepříznivý ekonomický vývoj ale možná ještě nekončí. Členové amerického Kongresu totiž o své vlastní iniciativě schválili nový návrh dalších ekonomických sankcí proti Rusku, zaměřených hlavně na oblast obrany, energetiky a bankovnictví. A prezident Obama dal prostřednictvím svého mluvčího najevo, že návrh zákona podepíše. 

„Prezident má v úmyslu podepsat legislativní návrh schválený v Kongresu,“ prohlásil na tiskové konferenci mluvčí Bílého domu. 

Političtí pozorovatelé ve Washingtonu k tomu poznamenávají, že americký prezident Obama nemá v té věci na výběr, protože návrh uvedeného zákona prošel Kongresem prakticky bez jakékoli opozice. Jediné, co může namítat, je, že tuto záležitost ještě ani nestačil projednat s evropskými spojenci, kteří, jak známo, jsou vůči Rusku mnohem opatrnější. 

Americký ministr zahraničí John Kerry také hledá cestu ze slepé uličky a po úterní schůzce se svým ruským protějškem Lavrovem v Římě řekl, že sankce by bylo možné odvolat během několika dnů či týdnů, kdyby se pro to sám rozhodl ruský prezident Putin, a že Rusko prý v minulých dnech podniklo určité „pozitivní“ kroky. 

To se ale nejspíš dá vykládat jen jako hodně diplomatické vyjádření v podstatě velmi tvrdého postoje. 

A další sankce na Rusko asi dopadnou.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…