Jan Bureš: EU má v záloze nové sankce

09.09.2014 14:46

Evropská unie se dohodla na novém kole sankcí proti Rusku. Nicméně váhá s jejich spuštěním a odkládá ho do následujících dní podle toho, jak bude plněna mírová dohoda.

Jan Bureš: EU má v záloze nové sankce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Podle BBC nové sankce cílí především na velké ruské ropné společnosti jak Rosneft a mají jim ztížit přístup na evropské kapitálové trhy. Sankce vůči plynárenským společnostem nebo omezení přístupu ruských bank do systému SWIFT na seznamu podle dostupných zpráv nejsou.

Pokud by příměří nevydrželo a sankce skutečně byly uvaleny, přijdou pravděpodobně i odvetná opatření z ruské strany. Nejčastěji se objevují úvahy o zákazu dovozu automobilů nebo o omezení letecké dopravy nad Ruskem.

Do této chvíle nebyl přímý vliv rusko-ukrajinské krize na evropskou ekonomiku výrazný. Spíše než celou ekonomiku, postihuje konflikt vybrané sektory. A spíše než reálný obchod ovlivňuje sentiment podnikatelů.Eurozóna sice ve druhém kvartále stagnovala, ale ne tolik kvůli slabým vývozům. Hlavním problémem byly slabší investice, což ukazuje spíše na nepřímý efekt narůstajícího geopolitického napětí. Poslední červencová čísla z německého průmyslu a zahraničního obchodu také potvrzují, že největší evropská ekonomika na začátku třetího kvartálu opět v zahraničí nabírala na síle.

I tak ale budeme v tomto roce v euro-klubu rádi za růst okolo 1 %, což je výrazně méně než odhady z počátku roku. Vedle rusko-ukrajinského konfliktu to bude především důsledek slabého výkonu druhé a třetí největší ekonomiky eurozóny. Slabý růst ve Francii je odrazem slábnoucí konkurenceschopnosti tamní ekonomiky a neschopnosti vlády dát do pořádku veřejné finance jinak než skrze zvyšování daňové zátěže. Současné manévry ECB (TLTRO a skupování ABS) na slabém růstu a nízké inflaci mnoho nezmění.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Rezignujte!

14:46 Milan Knížák: Rezignujte!

Výzva rektorce Akademie výtvarných umění k rezignaci.