Jan Bureš: Evropa šlápla na brzdu, Česko to zatím příliš necítí

14.08.2014 9:56

Evropa v druhém kvartále šlápla na brzdu. Itálie se již podle dřívějších odhadů z počátku měsíce vrátila do recese, zatímco podle dnešních čísel druhá největší ekonomika eurozóny Francie druhý kvartál v řadě stagnuje. Německá ekonomika po solidním startu do nového roku v druhém kvartále poprvé od začátku roku 2013 lehce propadla.

Jan Bureš: Evropa šlápla na brzdu, Česko to zatím příliš necítí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Bylo by lákavé svalit vinu na geopolitické napětí a propad obchodu s Ruskem. Velká část problémů je ale důsledkem slabé konkurenceschopnosti druhé a třetí největší ekonomiky eurozóny.  Francouzské HDP (jako jediné zatím v detailní struktuře) sice ukazuje určité zpomalení vývozů odrážející mimo jiné propad obchodu s Ruskem. Za celkově slabým výsledkem Francie jsou ale především propady investic a setrvale slabá spotřeba domácností. Investice padají čtyři kvartály v řadě a vykazují nejhorší dynamiku od konce krizového roku 2009. Spotřeba domácností, tradiční motor francouzské ekonomiky, stále čeká na restart. Zatímco před rokem 2009 rostly útraty francouzských domácností reálně v průměru o 2 % ročně, v posledních třech letech se v zásadě nehýbou z místa. Jedním z důvodů je neschopnost francouzské administrativy zkrotit deficity veřejných financí, aniž by nezvyšovala daně. Francie má v Bruselu pověst země, která chronicky nedodržuje stanovené rozpočtové cíle. Přitom daňová zátěž setrvale roste - od roku 2009 se vyšplhala z 41 % skoro až na 46 % HDP a je vyšší než ve většině skandinávských zemí. President Hollande sice slíbil, že brzy představí nové daňové výjimky, podniky ani domácnosti tomu ale zatím příliš nevěří.

Velká část slabého výkonu Německa je dána právě slabším výkonem Francie (exportní destinace číslo 1) a Itálie (exportní destinace číslo 7). Svojí roli hraje také slabší poptávka Číny (exportní destinace číslo 3). Vliv Ruska se na výkonu eurozóny také podepisuje, ale pravděpodobně více skrze negativní dopad do investic. I když propad vývozů do Ruska přesáhl od začátku roku 10 %, jejich váha je relativně malá.

Česká ekonomika po čtyřech kvartálech růstu v druhém kvartále přešlapovala na místě. Není to ale pravděpodobně zatím důsledek slabšího výkonu eurozóny. Exportně zaměřený zpracovatelský průmysl dál oživoval. Svojí roli spíš (podle předběžných komentářů ČSÚ)  ještě sehrál pokles příjmů ze spotřební daně vyplývající z předzásobení tabákovými výrobky na konci roku 2013. Pokud ale slabý výkon eurozóny bude pokračovat také v druhé polovině roku, nebude to pro Česko nic příjemného.

Dobrou zprávou je, že v dobré kondici zůstává německý spotřebitel. V druhé polovině roku také největší evropské ekonomice může pomoci silnější růst v USA a snad i lepší poptávka z Číny. Hlavním rizikem pro evropský růst zůstává kombinace slabé spotřeby ve Francii a Itálii s další eskalací rusko-ukrajinské krize.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…