Jan Bureš: Francouzi mají nejvíce nezaměstnaných v historii

27.11.2015 9:45

Francouzský prezident Hollande má o starost navíc. I když se ekonomice v tuto chvíli relativně daří a zrychluje, růst zůstává příliš slabý (lehce nad 1 %) na to, aby dokázal vytvářet nová pracovní místa. Poslední včera zveřejněná čísla z trhu práce vypadají mizerně.

Jan Bureš: Francouzi mají nejvíce nezaměstnaných v historii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

V říjnu přibylo na úřadech práce ve Francii více než 40 tisíc nových nezaměstnaných a jejich celkový počet dosáhl nových historických maxim - 3,6 milionu Francouzů se snaží najít zaměstnání. To není pro současného socialistického prezidenta dobrá vizitka. I když v příštím roce očekáváme zrychlení francouzského růstu (na 1,4 %), stále to pravděpodobně přispěje maximálně ke stabilizaci pracovního trhu a ne k citelnějšímu poklesu počtu nezaměstnaných. Navíc v roce 2016 asi druhá největší evropská ekonomika ukáže z hlediska svého růstu maximum možného - bez hlubších strukturálních reforem (především snižujících daňovou zátěž) asi na lepší výsledek pomýšlet nemůže. A to i když v tuto chvíli nechá trochu víc rozjet veřejné výdaje.

Prezident Hollande navíc otevřeně řekl, že nebude znovu kandidovat na prezidenta, pokud se mu nepodaří snížit počet lidí bez práce. Popularita prezidenta i jeho socialistické strany proto v posledním roce setrvale klesala a v blížících se regionálních volbách (6. prosince) by pravděpodobně socialisté utrpěli jasnou porážku. Jejich šance teď trochu vzrostly s pařížskými útoky, které sjednotily Francii za prezidentem Hollandem. V důležitějších prezidentských volbách za 2 roky ale pravděpodobně bude opět hrát prim ekonomika a neutěšený stav trhu práce. 

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…