Jan Bureš: Růst v eurozóně by měl být překvapivě odolnější než v USA

29.04.2016 11:52

Americká ekonomika šlápla na začátku roku znovu na brzdu a rostla nejpomalejším tempem za poslední dva roky (0,5 % mezikvartálně anualizovaně). Na vině byly především slabé investice a vývozy. Současně ale zeslábl také růst spotřeby domácností - z 2,4 % na 1,9 %. To není dobrá zpráva, protože právě rychlejší růst útrat domácností tažený zlepšující se situací na trhu práce by měl být motorem americké ekonomiky. Trh práce se skutečně dál kontinuálně vylepšuje a překonává očekávání Fedu, domácnostem se ale poměrně překvapivě zatím moc utrácet nechce - částečně proto, že růst mezd při současných nízkých mírách nezaměstnanosti není nijak oslnivý. Na začátku roku ale také vzrostla míra úspor - americké domácnosti tak při takto nízké míře nezaměstnanosti zůstávají překvapivě opatrné ve svých útratách.

Jan Bureš: Růst v eurozóně by měl být překvapivě odolnější než v USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Dnešní HDP z eurozóny na druhou stranu může ukázat překvapivou odolnost ekonomiky eurozóny vůči zpomalení Číny a nárůstu globálních rizik na začátku roku. I když meziroční dynamika eurozóny o něco zpomalí, počítáme že mezikvartálně (po sezónním očištění) vzroste eurozóna o slušných 0,4 % (tedy zhruba třikrát rychleji než USA). Růst by měl být tažený zejména spotřebou domácností.

Německo poroste pravděpodobně o něco pomaleji, ale měla by ho vykompenzovat o něco rychlejší Francie (již zahlásila 0,5 % q/q) a Itálie. Současně s tím ale poklesne pravděpodobně znovu do záporu (-0,2 %) dubnová inflace v eurozóně. To by však nemuselo ECB v tuto chvíli trápit, protože jádrová inflace zůstává stabilní a na celkové inflaci se podepisuje především meziroční propad cen ropy, který by měl od června začít postupně odeznívat. Mario Draghi může být ale nervózní z jiné věci. A to je síla eura, které ve světle slabých amerických čísel atakuje na frontě s dolarem 1,14 EUR/USD.

Autor je finanční analytik.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…