Jan Bureš: Sestřelení ruského letounu stupňuje geopolitické napětí

25.11.2015 9:37

S pádem ruského letounu na tureckých hranicích začaly včera padat i akciové trhy.

Jan Bureš: Sestřelení ruského letounu stupňuje geopolitické napětí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Zdá se, že velká koalice proti islámskému státu je tímto definitivně minulostí. Prezident Putin včera vystupoval proti Turecku nebývale ostře, zatímco prezident Obama se svého tureckého spojence zastal s tím, že má nárok chránit si svůj vzdušný prostor. Současně zdůraznil, že USA budují “globální koalici proti islámskému státu”, zatímco Rusko je “odpadlíkem” a je “pouze v koalici s Iránem”. Vystupňování napětí v kombinaci s neutěšenou bezpečnostní situací v Evropě po pařížských útocích rizikovým aktivům rozhodně dvakrát nepřeje. Nervozita byla ale cítit především na rozvíjejících se trzích - turecká lira během včerejší seance ztratila přes 6 %.

Na druhou stranu čísla přicházející z Evropy mohou dodávat investorům optimismus. Ať už to byly pondělní PMI nebo úterní index německé podnikatelské nálady Ifo, podle obou z nich se největší evropské ekonomice nevede vůbec špatně. A to je dobrá zpráva i pro Česko. Zdá se minimálně zatím, že ani zpomalující Čína ani aféra “dieselgate” zatím našemu největšímu obchodnímu partnerovi neuštědřily významnější šrámy. Německá ekonomika by podle našich odhadů měla ke konci tohoto roku lehce zrychlit a za celý rok růst o 1,7 %. I přesto čekáme, že Evropská centrální banka na svém prosincovém zasedání příští týden bude chtít rozšířit stimulaci evropské ekonomiky. Předpokládáme, že především zvýší objemy měsíčního tisku peněz (maximálně o 20-30 mld. eur) a současně s tím kosmeticky natáhne politiku QE (do konce roku 2016) a sníží depozitní sazbu (o 10 bps). Trhy však vesměs s něčím podobným zdá se počítají a nemělo by to pro ně být velké překvapení.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.