Jan Čermák a Petr Báča: Mlžení Íránu o podpoře zmrazení produkce dalo (nejen) ropě křídla

18.02.2016 10:48

Dílčí dohoda OPECu na zmrazení produkce ropy, konečně slyšitelné holubičí tóny z Fedu a výborná data z amerického průmyslu - toť včerejších energy drink pro letos vystresované býky na trzích s rizikovými aktivy.

Jan Čermák a Petr Báča: Mlžení Íránu o podpoře zmrazení produkce dalo (nejen) ropě křídla
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Dříve než přejdeme k tomu hlavnímu, a tím bylo jednání okleštěného ropného kartelu OPEC s Ruskem, krátce se zastavme u americké ekonomiky. Zde zaujala dvě čísla, která naznačují, že strach ze stagnace a deflace americké ekonomiky je možná předčasný. Jádrová složka výrobních cen v lednu prudce vzrostla, což platí o průmyslové výrobě samotné. Náš běžící odhad amerického HDP pro 1. čtvrtletí 2016, stojící zatím jen na několika méně důležitých číslech, tudíž rovněž nesignalizuje další propad amerického růstu. V kontextu dobrých dat z průmyslu, ale nakonec i silných lednových maloobchodních tržeb je paradoxní slyšet zřetelně holubičí hlasy z Fedu. Kromě zápisu z posledního jednání FOMC zde stojí za zmínku včerejší přednáška jestřába Bullarda (šéf Fedu v St. Loius), který byl s ohledem na klesající inflační očekávání velmi opatrný.

Pojďme ale k OPECu, který nám hezky ukázal, jak levnou a účinnou akcí může být pro producenty ropy koordinovaná verbální intervence. Plán na zmrazení produkce ropy na úrovních z ledna 2016 má ovšem stále několik ALE, přičemž to nejdůležitější je vědět, že v krátkodobém horizontu se tak na fyzickém trhu s ropou asi nic nezmění. I po zmrazení produkce OPECu a Ruska na úrovni z ledna 2016 by měl trh alespoň v první polovině roku zůstat v přebytku. Kromě toho jakákoliv dohoda na zmrazení či dokonce omezení těžby, která chce brát současný stav jako výchozí, nebude ze strany Íránu akceptována, neboť teprve v lednu došlo ke zrušení dlouhodobých západních sankcí, které omezovaly íránskou produkci ropy asi o 1 milión barelů denně (mb/d).

Ropa tedy ani po včerejšku nemá definitivně vyhráno, ale její klesající cena zjevně zvyšuje ochotu k reálnému koordinovanému zásahu. Připomeňme přitom, že v minulosti nízké ceny v řadě případů již nečekanou dohodu přinesly - například v 80. letech, kdy spolu Írán a Irák dokonce mezi sebou válčily. Prozatím je však pro kartel levnější mluvit, neboť trhu zatím takové mlžení stačí. Viz včerejší nárůst ceny ropy o 7 %…

Autoři jsou bankovní analytici.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…