Jan Urbach: Jaceňuk chce zabránit výstavbě Nord Streamu II žalobou v Bruselu

02.02.2016 13:37

Ukrajina podala Evropské komisi oficiální žalobu kvůli projektu výstavby plynovodu Nord Stream II. V průběhu setkání se slovenským místopředsedou vlády a ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem to řekl předseda kyjevské vlády Arsenij Jaceňuk.

Jan Urbach: Jaceňuk chce zabránit výstavbě Nord Streamu II žalobou v Bruselu
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ukrajina

„Ukrajina podala oficiální žalobu ve výboru pro energetiku, týká se případu výstavby plynovodu Nord Stream II, protože se jedná o projekt politický. Žádáme Evropskou komisi, aby zahájila vyšetřování a realizaci tohoto antiukrajinského, antislovenského a antipolského projektu zastavila. Nechceme dovolit Rusku, aby nás přetrumflo, chceme vybudovat průzračný evropský trh plynu, proto vysíláme jasný signál našim evropským partnerům a evropskému společenství. Tento projekt je třeba nejen přešetřit, je třeba ho vůbec zrušit", řekl Jaceňuk.

Ukrajinský premiér však opomíjí skutečnost, že rozšířením přepravních kapacit ruského plynu do Evropy severní cestou výrazně zvyšuje energetickou bezpečnost Evropy. Znemožňuje totiž Kyjevu využívat tranzitu plynu přes ukrajinské území jako nástroje vydírání Ruska i Evropské unie, jak předvedl v dřívějších krizích. Navíc samozřejmě po faktickém ukončení tranzitu ztratí Ukrajina možnost krást cizí plyn a případné dodávky z Ruska budou založeny na obchodních vztazích mezi Moskvou a Kyjevem. Pro Ukrajinu je ovšem samozřejmě nepříjemné, že po dokončení druhé větve baltského plynovodu přijde o tranzitní poplatky.

Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…