Jan Urbach: Jak si stojí strany v Německu, Polsku a Itálii

13.06.2019 19:11

Ještě nedávno bylo vůdčí postavení spojenectví CDU/CSU u německých voličů v průzkumech nezpochybnitelné. Nyní ale křesťanský blok pokračuje v pádu a byl předstižen Zelenými, kteří se poprvé dostávají na první pozici.

Jan Urbach: Jak si stojí strany v Německu, Polsku a Itálii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Německu, ilustrační foto

Průzkum společnosti INSA dává Zeleným 26,5 procenta a jejich nárůst o 1,5 procentního bodu a současně pokles SDU/CSU o 2 procenty na 24 procent z nich dělá nejsilnější německou. Za nimi se umístila Asociace pro Německo s 13,5 procenty a až na čtvrtém místě jsou nyní sociální demokratů se 13 procenty. Do Spolkového sněmu by se ještě dostali liberálové z FDP (9 procent) a strana Linke (7,5 procenta).

Jistotou průzkumů preferencí v Polsku je první místo stran Právo a Spravedlnost. Podle červnového průzkumu společnosti IBRiS by ji volilo 46 procent voličů. Společná kandidátka Občanské platformy a Polské lidové strany by dostala 27 procent. Je ovšem třeba poznamenat, že v lidové straně sílí tendence vytvořit vlastní volební blok, což plyně z názorového nesouladu se silnou podporou LGBT některými představiteli platformy. Ovšem podobně nejisté je levicové spojenectví strany Jaro Roberta Biedroně, Razem a Svazu demokratické levice. Průzkum spojenectví sice dává 15 procent, ale v SDL je silná tendence vstoupit na podzim do voleb samostatně či s vlastním blokem. Mimo parlament by zůstalo nyní parlamentní hnutí Kukiz´15. Není ale vyloučeno, že se připojí k bloku Práva a spravedlnost a přinejmenším někteří jeho členové budou kandidovat na společné kandidátce.

Podobné postavení jako Kaczyńského strana v Polsku má v Itálii strana Liga. V průzkumu z počátku června ji Matteo Salvini přivedl k výsledku 35 procent. Opoziční Demokratická strana má podporu 24 procent voličů. Na třetím místě je vládní Hnutí 5 hvězd s 18 procenty. Tuto trojici doplňuje ještě Berlusconiho Vzhůru Itálie a národně a konzervativně orientovaná strana Bratři Itálie, ob po 8 procentech.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: O čem jednali Si s Putinem

12:17 Zbyněk Fiala: O čem jednali Si s Putinem

Prohloubení strategické spolupráce s Ruskem nemá být podle Číny závislé na osobách ve vrcholných fun…